09 Nisan 2014 Çarşamba 19:02
Vali Şerif Yılmaz:
banner551

Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, 30 Mart 2014 tarihi itibariyle tüzel kişilikleri sona eren 42 beldenin köy statüsüne dönüştüğünü belirtti. Yılmaz,
yeni dönemde köy statüsüne dönüşen beldelerin İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği bünyesinde hizmetlerini almaya devam edeceğini ifade etti.
Yerel Yönetimler Yasası ile nüfusunun 2 binin altında olduğu gerekçesiyle köy statüsüne düşmesi ve 30 Mart'ta yerel seçimlerin ardından belde belediyelerinin kapatılmasına yönelik, açıklama yapan Yılmaz, 13 ilde Büyükşehir Belediyesi ve 26 ilçe kurulması ile Kütahya'da 42 belediyenin tüzel kişiliğinin 30 Mart 2014 itibariyle sona erdiğini bildirdi.
Yılmaz, şöyle konuştu: "Tüzel kişiliği sona eren beldelerimiz mahalli idari seçimleriyle beraber artık köy statüsüne dönüşmüştür. Kapanan beldelerimizin yapmış olduğu hizmetler, daha önce il özel idaresi personelimiz tarafından tespit edildi. 30 Mart itibariyle il özel idaresinin imkanları tarafından verilen bu hizmetlerin devamı yönünde karar verdik. Bugüne kadar beldelerde verilen hizmetler devam edecektir. Beldelerde kullanılan birtakım araçlarda tasarruflar meydana geldi. Her beldede değişik standartlarda personel ve araçlar var. Köyün kullan hizmet binaları olmak üzere tamamını köy muhtarlıklarına bıraktık. Kapanan beldelerin tüm hak ve borçları il özel idaresine devredildi. 76 memur 159 işçi 15 geçici işçi idaremize geçmiştir. Kapanan beldelerin toplam borcu yaklaşık 12 milyon liradır. Borun yaklaşık 9 milyon lira kamuya olan borçtur. Geri kalan tutar ise şahsa olan borçtur. Bunların tamamı il özel idaresi tarafından ödenecektir."

"BELEDİYE PERSONELLER İL ÖZEL İDARESİNE DEVREDİLDİ"
Köy olan beldelerin hizmetlerinde herhangi bir aksamanın olmayacağını dile getiren Vali Yılmaz, "Öncelikle kapanan, Tüzel kişilikleri sona eren, köy statüsüne dönüşen beldelerin yapmış olduğu hizmetler daha önce İl Özel İdaresi personeli tarafından mahallinde gidilip tespit edildi. Belediyeler tarafından verilen tüm hizmetler nedir ne değildir eksikleri, fazlaları nelerdir, bunlarla ilgili tüm detaylar arkadaşlarımız tarafından tespit edilip 30 mart tarihi itibari ile de İl Özel İdaresinin imkanları dahilinde verilen bu hizmetlerin devamı yönünde karar verdik ve bunu uygulamaya geçtik. Tabi o günler içerisinde belki birkaç gün personelin il merkezine gelip gitmesi ile bir takım devir teslimle ilgili aksamalar olmuş olabilir ancak bugüne kadar beldelerde verilen hizmetlerin devamı yönünde gerekli tedbirleri aldık. Bu ne demektir? Bugüne kadar köyler de verilen beldelerde verilen, örneğin çöp toplama hizmete bundan sonrada aynı şekilde devam edecek. Örneğin kanalizasyon hizmeti, su hizmeti, bunların bakımı onarımı dahil olmak üzere köy içi iyileştirme çabaları dahil olmak üzere bunların tamamı yapılacak.
Seçim öncesi köyde bıraktıklarımız köyden alacaklarımızla ilgili beldelerden alacaklarımız ile ilgili devir komisyonumuzun çalışmasında bu konularla ilgili özellikle bizim köylerde kalması gerek düşündüğümüz ve diğer köylere de bu zamana kadar hizmet verme adına İl Özel İdaresi ve diğer kaynaklarla kullanarak yaptığımız çalışmaların ve gayrimenkullerin tamamını köyde bıraktık. Bunun yanında köylerde, beldelerde kullanılan iş makineleri ve bir takım araçlarla ilgili tasarruflar meydana geldi. Her beldede, değişik vasıflarda, değişik standartlarda araçlar var. Personel olarak tamamı İl Özel İdaresine devredildi. Personel ile beraber iş makineleri ve diğer araçların da alımına gittik. Ancak onlarda istisnamız şudur: Köyün kullandığı hizmet binaları dahil olmak üzere hizmet binalarını, gayrimenkulleri, köy muhtarlıklarına bıraktık. Köyün gelir getirici bir takım akarlarını köy muhtarlarına bıraktık ki bazı köylerimiz şu anda kendi giderlerinin üzerinde gelirlere sahiptir. Bunun yanında özellikle vatandaşlarımızın kullandığı cenaze araçlarını bıraktık. İş makineleri ile ilgili yeni bir dönüşüme gittik. Bundan sonra her ilçe merkezinde, il özel idaresinin ekiplerini oluşturduk. Bu ilçenin büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre değişmek şartıyla, özellikle köylerimizde çok yoğun talep olan il özel idaresi programları dışında acil ve ivedi çözülmesi gereken, vatandaşlarımız ve muhtarlıklarımızın kullanmaları adına kazıcı ve yükleyiciler ile kamyon, traktör, çöp toplama araçları ve binek araçları ilçe bazında planlamak üzere ilçenin büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre tahsis ettik. Bunlarla ilgili personeli ilçelerde görevlendirdik. Bunun dışında artan ve o ilçede kullanılmayan araçları başka bölgelere kaydırmayı, diğer hizmetlerde kullanmayı, atıl hiçbir aracın bırakılmaması açısında değerlendirmeye aldık ve hayata geçirilmesini sağladık. Burada vatandaşlarımızın bilmesi açısından bir husus daha var. Kapanan beldelerin tüm hak ve borçlarını il özel idaresine devrettik. Burada vatandaşlarımız 2 tane otobüsün devredildiğini düşünüyor. Fakat geçen ay itibariyle ödemelerle beraber toplam 76 memur, 159 işçi, 15 geçici işçi idaremize geçmiştir. Bunun dışında araçla ilgili de kapatılan beldelerde toplam 367 araç bulunmakta olup bunlardan 342 sini idaremize devrettik. Geriye kalanı köylerde bıraktık. Yine bilinmesi gereken bir husus kapanan beldelerin toplam borçları yaklaşık 12 milyon TL'dir. Borcun yaklaşık 9 milyon TL'si Kamuya olan borçtur. Geriye kalan da özel şahıslara olan borçtur. Bunların tamamı İl Özel İdaresi tarafından ödenecektir" diye konuştu.
"HİZMETLER AKSAMA OLMAYACAK"
Kapanan beldelerde toplam 34 itfaiye aracının bulunduğunu belirten Vali Yılmaz, "Yine alt yapı hizmetleri ile ilgili de kapanan beldelerimizde içme suyu ve kanalizasyon boruları çok eski. Bunların yenilenmesi için çalışmalarımız başladı. Hemen ilk planda sağlık bir içme suyu ve kanalizasyon sorununu çözmemiz gerekmektedir. Yine biraz önce ifade ettiğim gibi temizlik ve çöp toplama hizmetlerinin aralıksız sürdürülmesi gerekiyordu. Bu nedenle biz bazı beldelerimizde çöp toplama konteynırı yoktu. Çöpler ilkel usuller ile toplanıp ilkel usuller ile taşınıyordu ve depolanıyordu. Bunun önüne geçmek için geçtiğimiz hafta 25 beldemize 500 adet konteynır dağıttık. Her beldeye 1 çöp aracı olarak değil toplam 12 bölge oluşturarak, belirli bir plan çerçevesinde, mevcut iş araçlarımız ve personelim ile toplamaya başladık.İtfaiye ilgili husustan da bahsedecek olursak, kapanan beldelerimizde toplam 34 itfaiye aracı bulunuyordu. Bu araçların belde bazında hizmet vermesi mümkün değildir. Bugün itibariyle il genel meclisine sevk edeceğimiz yeni bir çalışma ile kapanan beldelerdeki itfaiye araçlarını, ilçe belediyelerimiz ile iş birliği protokolü yapmak suretiyle, belediyelerimizin de herhangi bir hukuki sıkıntı yaşamaması adına ve diğer köyleri de içine alacak şekilde, bir planlama içerisinde itfaiye hizmetleri sunma imkanına kavuşmuş olacağız. İlk önce İl Genel Meclisimizin karar alması gerekiyor. Sonrasında Belediyelerimiz ile iş birliği yapıp, beldelerden aldığımız itfaiye araçlarını, merkez ilçe de dahil olmak suretiyle ilçe belediyelerimiz kontrolüne vererek, köylerimize itfaiye hizmetini belediyelerimiz aracılığıyla vermeyi planlıyoruz. O nedenle verilen hizmetlerin aksaması gibi herhangi bir sıkıntı yoktur. Bilakis bunların dışında çöple ilgili yaptığımız planlamada sadece beldelerimiz değil, beldeler çevresindeki köylerimizle ilgili de çalışmalar yapacağız. İnşallah kademeli olarak İl genelindeki bütün köylerimizde çöp toplama hizmetini sunmayı hedefliyoruz. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, herhangi bir hizmetin aksaması mümkün değil. Araçlar kimsenin şahsına ait araçlar değildir Kamu hizmetine tahsis edilecektir. Kütahya'mıza ve vatandaşlarımıza hizmet edecektir'' ifadelerini kullandı. (EFE)

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.