Vali Ahmet Hamdi Nayir: Türkiye zorda kalanlara yardım etmeye devam ediyor

Kütahya Vvalisi Ahmet Hamdi Nayir, 1848 yılında Macar Milli Kahramanı Lajos Kossuth’a koruma sağlayan Türkiye’nin bugün de savaş mağduru vatandaşlara kapısını açtığını belirtti.Macar İhtilali ve Özgürlük Savaşı’nın 170. yılı...

Vali Ahmet Hamdi Nayir: Türkiye zorda kalanlara yardım etmeye devam ediyor

Kütahya Vvalisi Ahmet Hamdi Nayir, 1848 yılında Macar Milli Kahramanı Lajos Kossuth’a koruma sağlayan Türkiye’nin bugün de savaş mağduru vatandaşlara kapısını açtığını belirtti.

Macar İhtilali ve Özgürlük Savaşı’nın 170. yılı için düzenlenen töreninde konuşan Vali Nayir, "1848-1849 yıllarında, Macarlar, Kossuth’un önderliğinde Avusturya’ya karşı verdikleri özgürlük savaşının ateşli savunucusu Lajos Kossuth ve dava arkadaşları galip Avusturya ile Rusya’nın ittifakı sonucunda ülkeden ayrılmak ve kendilerine kucak açan aynı kökün iki kolu olan Osmanlı Devleti’ne sığınmak zorunda kalmışlardır. Dün olduğu gibi bugün de ülkemiz zorda kalanlara yardım etmeye devam etmektedir. Umut ediyorum ki Kossuth ve arkadaşları da bu ev sahipliğinden memnun kalmışlardır. O zaman dahi güvenlik sorunu olmayan Kütahya’mızda 1,5 yıl misafir edilmişler, kendilerinin de güvenliğini sağlama adına Osmanlı Devleti’nin verdiği değeri de bir kez daha göstermişlerdir. Lajos Kossuth ve arkadaşları Cumhuriyet meydanında bulunan Kışla binasında, o dönemin Valisi Süleyman Bey karşılamış, onları yine bu binada kısa süre misafir etmiştir. Lajos Kossuth ve ailesi daha sonra 18. yy’da yapılan Kütahyalı Hamdi Aydın Bey’e ait bu eve yerleştirilmişlerdir. Kossuth burada bağımsızlık mücadelesini sürdürmüş, önemli mesafe katetmiştir. Türk - Macar ilişkilerinin derinleşmesinde önemli katkılar sağlamıştır. 1982 yılında kültür ve turizm Bakanlığınca restore edilen bu müze 36 yıldır ilimize gelen yerli ve yabancı konuklarımızın ziyaretlerine açık tutulmaktadır. Yine Kossuth sayesinde ilimiz Macaristan’ın Pech şehriyle kardeş şehir olmuş, ilişkilerini ekonomik, siyasi, kültürel anlamda ileri düzeyde geliştirmesi yönünde adımlar atılmıştır. Bu ilişkilerin artmasını, karşılıklı olarak iş birliği ve ticaretin gelişmesini temenni ediyorum. Macar dostlarımızın bu anlamlı gününü kutluyor, yeniden hoş geldiniz diyor, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum” şeklinde konuştu.(EFE)
YORUM EKLE