Simav’ın Kara Elması Hasat İçin Gün Sayıyor

Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, İlçe Merkezinin Yanı Sıra 11 Köydeki Yaklaşık 2 Bin 500 Çiftçi Ailesinin Kara Elmas Olarak Adlandırdıkları Türkiye’Nin İlk Ve Tek Organik Ürün Belgeli Kestanesini Hasat Etmek İçin Tüm Hazırlıklarını Tamamladığını Ve Bu Yıl Hasat İçin Belirlenen 20 Ekimi Dört Gözle Beklediklerini Bildirdi.

Kütahya 14.10.2014, 20:39 18.02.2015, 22:59
Simav’ın Kara Elması Hasat İçin Gün Sayıyor

Türkiye’de ilçeler bazında sayıları 151 bin 400’ü bulan kestane ağacı varlığı ve 2 bin tonluk üretimiyle lider konumda bulunan Kütahya’nın Simav ilçesinde sayıları 2 bin 500’ü bulan çiftçi ailesi, bir yıldır büyük ümitlerle bekledikleri kara elmasın hasadına hazırlanıyor.
Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, ilçe merkezinin yanı sıra 11 köydeki yaklaşık 2 bin 500 çiftçi ailesinin kara elmas olarak adlandırdıkları Türkiye’nin ilk ve tek organik ürün belgeli kestanesini hasat etmek için tüm hazırlıklarını tamamladığını ve bu yıl hasat için belirlenen 20 Ekimi dört gözle beklediklerini bildirdi.
Simav’da kestane hasadı sezonunun 20-25 gün gibi kısa süreyi kapsadığını ifade eden Başkan Bütüner, ilçe genelinde sayıları 151 bin 400’ü bulan toplam kestane ağacından 62 bin 600’ünün meyve verdiğini, kalan 88 bin 800 adedinin de aşılamaya hazır olduğunu söyledi.
Rengi, iriliği, aroması ve kendine has lezzetiyle piyasada “Bursa kestanesi” olarak tanınan organik ürün belgeli Simav kestanesinden bu yıl yaklaşık 2 bin ton civarında bir rekolte beklentisi içerisinde olduklarını ifade eden Bütüner, ayrı bir özelliğe sahip olan kestanenin hasadının erkene alınması veya gecikmesi durumunda istenilen verimin elde edilemeyeceğini iddia etti.
Simavlı üreticinin bu yıl iklim koşullarını da göz önüne alarak hasadı 20 Ekim tarihi olarak belirlediğine vurgu yapan Bütüner, "20 Ekim gününden itibaren Simavlı kestane üreticisini artık evde kahvehanede veya başka bir yerde bulamazsınız. Eline sırığını alan bin 250 rakımlı Simav Dağı’nın kuzey yamaçlarındaki kestane ağacını silkmeye çıkar” dedi.

Toplanan ürünün bir kısmının kozalaklarından ayıklandıktan sonra pazara getirilip satıldığına dikkat çeken Başkan Bütüner, “Üreticimiz bir kısım kestanesini bahçesine kazdığı kuyulara gömerek üzerini de eğrelti otlarıyla örter ve ihtiyaç duyduğu zaman çıkarıp satar. Kuyularda bekletilen kestanenin lezzeti bir başka güzel olur, ayrı bir damak zevki oluşturur. Daha fazla para eder” dedi.
KESTANEDEN SİMAV’A 8-9 MİLYON TL
Kestane üretiminde Ege’de söz sahibi olan Simav, bu sektörden yılda ortalama 8-9 milyon gelir elde ediyor. Türkiye’nin ilçeler bazında 151 bin 400 ağaç varlığıyla en fazla kestane ağacının bulunduğu Ege’nin şirin ilçesi Simav’da kestane 1250 rakımlı Simav Dağı’nın kuzey yamaçlarında ve bir şerit halinde 11 köyde bulunuyor.
Toptancıların ilçeye gelerek toplayıp Bursa kestanesi adı altında İsrail, Almanya, İtalya, Rusya ve İngiltere’ye ihraç ettikleri Simav kestanesi; rengi, iriliği, kendine has lezzeti ve aromasıyla başka yerlerde yetişen kestanelere hiç benzemiyor.
Simav’da yılda 2 bin ton civarında kestane üretilmesine karşın ilçede bu ürünü değerlendirebilecek bir tesis bulunmuyor.

Yorumlar (0)