Kütahya’da ’Sarıçam’ Seferberliği

Kütahya Sarıçam Ormanları Bakım Etası Ve Tabii Tensil Tatbikatı Yapıldı.

Kütahya 14.08.2014, 13:32 18.02.2015, 23:00
Kütahya’da ’Sarıçam’ Seferberliği
Kütahya’da sarıçam ormanlarında, Bölge Müdürü İbrahim Ergüven’in katılımı ile orman bakım tatbikatı yapıldı.

Orman Bölge Müdürü İbrahim Ergüven Bölge Müdür Yardımcısı Cezmi Özel, Orman İdaresi Planlama Şube Müdürü Yusuf Yenişan, Silvikültür Şube Müdürü Kemal Dikilitaş Kütahya İşletme Müdürü Savaş Ünle ve İşletme Şefi Timuçin Özdemir ile Amenajman Denetçileri Ümit Portakal, Akın Mızraklı ve Amenajman Plan Yüklenicisi Hanifi Karaca’dan oluşan heyet tarafından Türkmen İşletme Şefliğinde bulunan Sarıçam ormanları gezilerek meşçerelerin durumu incelendi.

Yapılan incelemeler neticesinde 90-120 yaşları arasında değişen ve bugüne kadar yeterli bakım müdahaleleri göremediğinden 26-30 santimetre çapları arasında kalan yaklaşık 4 bin haktarlık meşcerelerinde eta tespiti amacıyla deneme alanları alınarak ve istişareler yapılarak meşcereyi idare müddeti sonunda ideal çapa ulaştıracak gerekli eta tespiti yapıldı.

Bu güne kadar meşcerelerde yapılan bakım çalışmalarında yetersiz kalındığı, meşcereyi çok açarız korkusu ile yeterli müdahaleler yapılamadığı belirtilerek, çeşitli sebepler ile etrafı açılan ağaçlardan artım burgusu ile yapılan yaş tespitlerinde, 90- 100 yaşlarında dahi ağaçların tepkime verdiği 1 santimetre kadar çap artımı yaptığının görüldüğü belirtildi.

Bölge Müdürü İbrahim Ergüven, “Amenajman planlarımız yenileniyor. Yapılan çalışma ile bu meşcereleden ne kadar eta alırsak meşcere artımına maksimum katkı sağlamış oluruz, bu ortaya çıktı. Plan Yapıcıya da bu meşcerelerden alınacak eta hakkında bilgi çalışması oldu. İşletme Şefi arkadaşlarım tereddüt etmeden bu etayı alarak meşcerelerin sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlayacaklar. Burada idare müddetleri uzatılmalı, idare müddeti sonuna kadar meşcereler ideal çap artımına ulaşmış, meşcereyi tabii tensil yapmaya uygun tepe çatına kavuşmuş olacaklar. Yapılan bu bakım müdahaleleri ile maksimum kazanç elde etmiş olacağız. 4000 haktarlık alanı bulan bakımda gecikilmiş bu meçcereler için 2015 yılını Sarçam ormanlarına bakım yılı olarak ilan ediyorum” dedi.(EFE)
Yorumlar (0)
23°
açık