Kütahya'da İşçilerin Protestosu Sürüyor

Kütahya'da İşçilerin Protestosu Sürüyor.

Kütahya'da İşçilerin Protestosu Sürüyor
Maden-İş Sendikası Kütahya Şube Başkanı Bülent Aydın, Çelikler Seyitömer Termik Santrali'nde çalışan yaklaşık 750 işçinin iş akitlerinin feshedilmesi için hazırlık yapıldığını belirterek, bu sebeple protesto gösterisi düzenlediklerini ifade etti.

Aydın, 10 Haziran 2014 günü 18 işçinin işten çıkarılmasıyla önce 100'e yakın, daha sonra da 300'e yakın işçinin fabrika önünde işe gitmeyerek oturma eylemi başlattıklarını dile getirdi. 18 işçinin tekrar işe dönmesi için günlerdir görüşme trafiği yürüttüklerini ancak olumlu bir sonuç alamadıklarını belirten Aydın, "İşveren bize, eyleme katıldıkları gerekçesiyle 750 işçinin iş akitlerinin feshedilmesi için hazırlıklar yapıldığını ve bunun birkaç gün içinde yürürlüğe gireceğini bildirdi. Seyitömer Termik Sarntali'nde üretimin durması an meselesi. Bizim işverenden isteğimiz, bu kararından vazgeçerek işten çıkarılan işçileri tekrar geri almasıdır. Bugün işten çıkartmalarla ilgili Vali Şerif Yılmaz ve AK Parti İl Başkanı İshak Gazel ile görüşmelerimiz olacak" diye konuştu. Aydın, işçilere gelişmelerle ilgili sürekli bilgi akışı da sağlanacağını bildirdi.

Zafer Meydanı'nda toplanan yaklaşık 300 işçi, Maden-İş Sendikası Kütahya Şube Başkanı Bülent Aydın'ın basın açıklamasının ardından kent merkezi Sevgi Yolu üzerinde alkışlı sloganla protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. İşçiler, cadde boyunca, "İşçiyiz haklıyız, kazanacağız", "Kütahya uyuma işçine sahip çık" ve "Vur vur inlesin işveren dinlesin" şeklinde slogan attı. İşçilere vatandaşlar da alkışlarıyla destek verdi.
Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylem, Maden-İş Sendikası Kütahya Şubesi önünde sona verdi.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:00
YORUM EKLE