08 Ekim 2014 Çarşamba 13:47
Glokom Polikinliği Açıldı

Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde faaliyet gösterecek olan Glokom Polikinliği hizmete sunuldu.
Glokom Polikinliği konusunda Hastane Yöneticisi Uzman Dr. Ahmet Büber, Sağlık konusunda çok daha faydalı olabilmek için yapılan çalışmalarımıza bir yenisini daha eklemenin mutluluğu içinde olduklarını belirterek, “Göz vücudumuzun en önemli organlarından birisi.Göz Hastalıklarından birisi olan Glokom Hastalığı da insanın yaşam kalitesi açısından oldukça önemli. Bizde buradan yola çıkarak hastanemizde ayrıca bir Glokom Polikliniği açmaya karar verdik. Böylece hastanemizde bu hastalığın takibi ve tedavisi kolaylıkla yapılabilecektir. İnşallah bir çok insanımız bu Glokom Polikliniğimiz den faydalanır ve bir çok hastamız bu sayede şifa bulur" dedi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Fatih Özcura ise Glokom konusunda bazı bilgiler vererek şunları ifade etti: "Glokom başlıca bilinen risk faktörü olarak göz içi basıncının yani göz tansiyonun yükselmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık toplumda yaklaşık olarak yüzde 1-2 gibi küçümsenmeyecek bir oranda görülmektedir. Glokom tedavi edilmediği takdirde görme sinirini tamamen tahrip etmekte ve körlükle sonuçlanmaktadır. Glokom tanısı konulan hastalarımıza öncelikle göz damlası şeklinde tedavi başlanmakta, ilaç tedavisinin yeterli olarak göz tansiyonunu düşürmediği durumlarda da cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Bu nedenle glokom hastalığının erken teşhisi ve tedavinin erken başlanması çok önemlidir. Bir diğer önemli nokta tedavinin sürekliliğidir, yani glokom tıpkı hipertansiyon, diabetes mellitus (şeker hastalığı) gibi kronik bir hastalıktır ve hastalarımız verilen tedaviyi uzun süreler boyunca devam edeceklerdir. Tedavinin devam ettiği süreçte de uygun zaman aralıklarında kontroller devam etmelidir.Glokom hastalarımızın takiplerini daha düzenli yapabilmek ve daha iyi hizmet verebilmek amacıyla hastanemiz göz hastalıkları kliniği olarak glokom polikliniği açmış bulunmaktayız. Bazı kişilerde yükselmiş göz tansiyonuna rağmen glokom hastalığı olmamakta buna karşın bazı kişilerde ise normal göz tansiyonu olmasına rağmen glokom hastalığı olabilmektedir. Bu nedenle detaylı bir muayene ve deneyim oldukça önemlidir. Glokom polikliniğinde rutin göz muayenesi sırasında çeşitli tonometrelerle göz tansiyonu ölçümü yapılmakta ayrıca glokom için önemi olan açı muayenesi, göz dibi-görme siniri muayenesi, kornea kalınlık ölçümü, bilgisayarlı görme alanı değerlendirmesi ve oküler koherens tomografi (OKT) ile görme sinirinin detaylı analizi yapılmaktadır. Artık Her Perşembe öğleden sonra Glokom Hastalarını tedavi ve takip edeceğiz.”
Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mithat Ekici, “Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, üniversite hastanesidir. Üniversite hastanesine uygun birimlerin, klinik ve polikliniklerinin açılması gerekir. Geçen günlerde Alerji Polikliniğinin ve şimdi Glokom Polikliniğinin açılması ve İnşallah bunları başka birim ve polikliniklerin takip edecek olması memnuniyet vericidir. Bu gün bu adımların atılması demek bu hastanenin 3-5 yıl sonra çok gelişmiş bir üniversite hastanesi olması demektir.Bu konuda çalışma yapan hocamız Doç. Dr. Fatih Özcura ve Hastane Yöneticimiz Uz. Dr. Ahmet Büber’e çok teşekkür ediyorum. Artık bundan böyle hastalarımızın daha özellikli polikliniklerde, daha itinalı bir şekilde takip ve tedavileri yapılacak, kayıtları tutulacaktır.Bu hastalarımıza daha iyi sahip çıkılacaktır. Bu Polikliniğimizin Kütahya halkına ve hastanemize hayırlı olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı. (EFE)

Son Güncelleme: 18.02.2015 22:59
Anahtar Kelimeler:
AçıldıPolikinliğiGlokom
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.