Kütahya Haberleri

Kütahya'da çift başlı buzağı dünyaya geldi!

Kütahya’nın Aslanapa ilçesi Haydarlar köyünde çift başlı buzağı doğması üzerine görenler şaşkına döndü. Çift başlı olarak doğan buzağının, 15 dakika yaşadıktan sonra öldüğü bildirilirken veteriner Hekim Ömer Şimşek ise çift başı buzağının doğmasına neden olacak durumları anlattı.

“İLK DEFA BAŞIMA BÖYLE BİR ŞEY GELDİ”
Yıllardır hayvancılıkla uğraşan besici Halil Uymaz ise, “İlk defa başıma böyle bir şey geldi” diyerek şaşkınlığını ifade etti.

“AKRABA YAKINLIĞI, KAN YAKINLIĞI”
Veteriner hekim olarak özel kliniğinde hizmet veren Ömer Şimşek, yaptığı açıklamada, ”Bugün öğlen saatlerinde yetiştiricimiz doğum ihbarı ile bizi aradı. Gittiğimizde hayvana yapmış olduğumuz muayene sonucunda, buzağıda patolojik durum teşhis edildi. Hayvanı acilen sezaryen ameliyatına alıp doğumu gerçekleştirdik. Doğum sonucunda, doğan buzağının tek vücut, iki başlı olduğu gözlendi. Bu tarz durumların asıl sebebine gelecek olursak, akraba yakınlığı, kan yakınlığı olan boğalarla ineklerin çiftleştirilmesidir. Burada bizim yetiştiricilerimize tavsiyemiz tabi tohumlama yerine, suni tohumlama yaptırmalarıdır” dedi.

Çift başlı olarak doğan buzağının, 15 dakika yaşadıktan sonra öldüğü bildirildi. 

Bir cevap yazın