Gündem

Kurban kesimi için yoğunluğu önlemek amacıyla ‘Randevu’ önerisi!

Tarım Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naim Ayaz, yakalaşan Kurban Bayramı'na ilişkin açıklamalarda bulundu. Ayaz, koronavirüs salgını nedeniyle tedbirler kapsamında kesim noktalarındaki yoğunluğu önlemek için randevulu kesimi önerdiklerini söyledi. 

Tarım Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naim Ayaz, yakalaşan Kurban Bayramı’nda kesim alanlarında oluşacak yoğunluğa ilişkin açıklamalarda bulundu. Ayaz, koronavirüs salgını nedeniyle tedbirler kapsamında kesim noktalarındaki yoğunluğu önlemek için randevulu kesimi önerdiklerini söyledi.

Ayaz, Kurban Bayramı’nda 2.5 milyon küçükbaş yine 900 bin büyükbaşın kesileceğini öngördüklerini kaydederek, “Bunun büyük çoğunluğu bayramın 1 ve 2’nci günü kesiliyor ve bu da daha fazla yoğunluğun olmasına neden oluyor. Bu süreçte ben randevulu kesimleri öneriyorum. Randevulu bir şekilde bunun bayramın çeşitli günlerine yayılması yine önemli olacaktır” dedi.

‘KESİM ALANINA TOPLU GİRİŞLER ENGELLENECEKTİR’

Ayaz, “Vatandaşlarımızın belirlenmiş kesim alanlarında kestirme işlemlerini yapmalarını yine hissedarların buraya toplu bir şekilde gidiş değil de aralarındaki bir kişiye güvenip pay sahibi olan o kişinin de hayvanın kesim alanında olmasında fayda var ki muhtemelen kesim alanlarında da buna yönelik bir tedbir olacaktır ve kesim alanına toplu girişler engellenecektir” diye konuştu.

Ayaz, “Hayvanlardan insanlara bir Kovid-19 hastalığı bulaşma riskinden şu an için söz etmek mümkün değil” diye konuştu.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı 2020 yılında 31 Temmuz’da başlayacak. 30 Temmuz ise arefe günü olacak.

Kurban Bayramı 1. Gün: 31 Temmuz Cuma

Kurban Bayramı 2. Gün: 1 Ağustos Cumartesi

Kurban Bayramı 3. Gün: 2 Ağustos Pazar

Kurban Bayramı 4. Gün: 3 Ağustos Pazartesi

Bayram tatilinin kaç gün olacağı ile ilgili resmi açıklama yapılmadı. Normal şartlarda arefe günü yarım günden itibaren tatil başlıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler