Gündem

Kurban Bayramında Yasak Olacak ! Risk Mart Ayından Daha Fazla

Sağlık Bakanlığı ve Hükümet başta olmak üzere yapılan tüm toplantılarda kış aylarındaki salgının ikinci dalgası için büyük bir endişe olduğu masya geliyor. Mevcut durumda 500 bin kişi corona virüsüne yakalandı. Bu doğrultuda ikinci dalganın daha korkutucu olacağı ifade edildi. Bunun yanı sıra Kurban Bayramında kısmi yasak olacak. Tedbirler arttırılacak.

Ülkemizdeki corona virüsü salgını hakkında çok önemli değerlendirmeler yapılıyor. Bu bağlamda salgındaki ikinci dalganın daha çok korkutucu olabileceği belirtiliyor. Corona virüsü salgını hakkında yapılan toplantılarda kış aylarına hazırlık, kurallara uyulması, gibi konular gündeme geliyor. Ayrıca okulların açılması ve kış aylarında kapalı mekan kullanımının artmasının bulaş oranını arttıracağı yorumları yapılıyor.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, hükümette yapılan toplantılarda, ‘kış aylarına hazırlık, toplumun ilgisizliği, kurallara uyulmasının sağlanması’ gibi konular masaya yatırılıyor. Bu toplantılarda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aracılığıyla yapılan araştırmaların, toplumun binde 2.5’inin pozitif olma olasılığını ortaya koyduğu belirtiliyor.

“MART AYINDAN DAHA BÜYÜK RİSK”

Gerçekleştirilen toplantılarda ikinci dalga beklentisinin olduğu kış ayları yaklaşırken hem toplumdaki pozitif vaka oranını düşürmek hem de duyarlılığı artırmak için yeni bir eylem planı yapılması gerektiğine ilişkin değerlendirmeler yapıldığı belirtildi. Ayrıca uzmanların ise şu görüşü savunduğu gündeme geldi:

“Kurban Bayramı dahil, okulların açılacağı ilan edilen 31 Ağustos tarihine kadar olan süre çok önemli. İşi gücü bırakıp, 50-60 günü iyi yönetmek gerekir. Eğer, yaz koşullarında birbirinden uzak olan, açık havada olan bu pozitif kitleyi, bayramda ve okulların açılması durumunda bir araya getirirseniz, bu geçtiğimiz mart ayından daha büyük risk demektir”

KURBAN BAYRAMINDA YASAK OLACAK

Ayrıca Kurban Bayramında kısmi yasak olacak. Yasak ile sonrasında alınacak olan bir dizi tedbir kararının kış aylarına hazırlanmayı sağlayabileceği, aksi durumda ikinci dalganın korkutucu olabileceği öne sürülüyor.

Uzmanlar, toplumda beklenen oranda bağışıklık oluşmamasının da riski arttırdığını belirtiyor. Kurban Bayramı sürecinden sonraki vaka sayısının okulların açılıp açılmayacağı ile ilgili kararı etkileyeceği, yeni kuralların oluşmasında etkili olacağı yorumları yapılıyor.