Ekonomi

Kurban Bayramında Vatandaşlara 500 Lira Harçlık Açıklaması

Kurban Bayramında vatandaşlara harçlık verilip verilmeyeceği araştırılıypr. Ramazan Bayramı öncesinde de ortaya atılan bu iddialar yine gündeme geldi. Konu hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı.

Kurban Bayramına sayılı günler kala vatandaşlar tarafından 500 lira cep harçlığının verilip verilmeyeceği araştırılmaya başlandı. Ramazan Bayramı öncesinde de gündeme gelen bu iddialar yine gündeme geldi. Bu iddialar hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı.

İDDİALAR ASILSIZ

Özellikle sosyal medyada vatandaşlara 500 lira bayram harçlığı verilecek gibi iddialar gündeme getiriliyor. Ancak bu iddiaların resmi bir dayanağı yok. Her dini bayramda emekli vatandaşlara ve hak sahiplerine verilen ikramiyelerin dışında 500 lira bayram harçlığı gibi bir uygulama bulunmamaktadır.

Daha önce de İçişleri Bakanlığının ve il valiliklerinin her vatandaşa 1000 TL dağıttığına yönelik iddialar çıkmış, hem valilikler hem de İçişleri Bakanlığı bu iddiaları yalanlamıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada emekli ve 1000 Türk lirası yardım alanlar hariç, geri kalan vatandaşlara sigortalı veya sigortasız olduğuna bakılmaksızın 400, çocuklara 100 Türk Lirası bayram harçlığı verileceğine ilişkin iddiaların asılsız olduğunu duyurmuştu.

İçişleri Bakanlığının sosyal medya hesabı üzerinden de bir paylaşım yapıldı. Bu paylaşımda son günlerde bazı sosyal medya hesapları ve iletişim platformlarından kasıtlı ve asılsız şekilde valilik ve kaymakamlıklar bünyesinde faaliyet gösteren Açık Kapı birimleri aracılığıyla sosyal yardım dağıtıldığına dair paylaşımlar yapıldığı belirtildi.

BAKANLIKTAN YAPILAN AÇIKLAMA

Açıklamada bu birimlerin İçişleri Bakanlığı tarafından 2017’de kurulduğu ve bugün itibarıyla 81 il valiliği ile 161 ilçe kaymakamlığında faaliyetlerini sürdürdüğü belirtildi. Konu hakkındaki açıklama şu ifadelere yer verildi:

“BÖYLE BİR GÖREV KESİNLİKLE YOK”

“Açık Kapı birimlerinin temel görevi, valilikler ve kaymakamlıklar aracılığıyla sunulan kamusal hizmetlerle ilgili gerekli danışma ve yönlendirmeyi gerçekleştirmektedir. Valilik ve kaymakamlıklardaki bürolara doğrudan ya da dijital ortamda (web sitesi veya e-Devlet üzerinden) başvuru yapılabilen Açık Kapı birimlerinin yardım dağıtmak, sosyal destek ödemesi gerçekleştirmek gibi bir görevi kesinlikle bulunmamaktadır.

SOSYAL İZOLASYONA ZARAR VERİYOR

Devletimizin, koronavirüs salgınıyla yoğun şekilde mücadele eden kurumlarının iş yükünü yönetilemez noktaya getirmeyi amaçladığı belli olan bu tür kötü niyetli paylaşımlarla dezenformasyona neden olanlar, koronavirüs salgını kapsamında alınarak başarıyla uygulanan tedbirler çerçevesinde oluşan sosyal izolasyona zarar vermektedir.”

TAKİBE ALINDI

Ayrıca İçişleri Bakanlığı tarafından sosyal medyada ve iletişim gruplarında bu şekilde asılsız paylaşımlarda bulunanlar hakkında siber suçlarla mücadele birimlerinin gerekli takibi yaptığı ve tespitler üzerine gerekli suç duyurularında bulunulduğu vurgulandı.

İlgili Makaleler