Kamu

Kurban Bayramı öncesi yasak kararı! Hayvan pazarlarında alınacak tedbirler ve 2020 kurban fiyatları

Bu sene Ramazan Bayramı corona virüsü tedbirleri nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Bu nedenle Kurban Bayramı’nda alınacak tedbir kararları merak konusuydu. Sağlık Bakanı Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlaması hakkında açıklama yaparken, Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, hayvan pazarlarında alış verişin maksimum yarım saat süreceğini ve tokalaşarak pazarlığın yasak olduğunu ifade etti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlaması ilan edilmişti. Kurban Bayramı’nda ise kısıtlama olup olmayacağına dair Bakan Koca tarafından yapılan açıklamada, “Kurban Bayramı’nda doğrusu kısıtlılık olabileceğini, hangi şartlarda olabileceğini şimdiden söylemem zor. Büyük oranda Ramazan’da olduğu gibi olmayacağı kanaatindeyim. Zaten kararı verecek olan da bu konuda Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanımızın iradesi olmuş olur. Önümüzdeki haftalar pandeminin seyrini görmemiz olacak. Belirleyici olan odur.” İfadeleri kullanılmıştı. Bayramda uygulanacak tedbirler merak edilirken , Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, flaş bir yasak kararı açıklamasında bulundu.

El sıkışmalar olmayacak

Bağlamış tarafından yapılan açıklamada, “Türk geleneğinde pazarlık usulü satın almalar vardır. El sıkışmalar vardır. Bu dönemde Covid nedeniyle pazarlık şekli olamayacak. Sosyal mesafe korunarak satın alma olacak. Pazar yerlerinde zaten oluşturulan çadırların arası en az 2 metre olmak zorunda. Bu yıl geleneklerimizden biraz uzak kalabiliriz ama sağlığımız açısından çok önemli olduğu için bu kurallara dikkat etmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımızın da özellikle Tarım Bakanlığımız ve Tarım İl Müdürlüklerimizin aldığı tedbirler doğrultusunda dikkatli olmaları gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

Bağlamış tarafından yapılan açıklamada alınacak tedbirler şöyle belirtildi:

Kurban Bayramıyla ilgili de belediyelerimiz hayvan satış noktalarında iki giriş ve iki çıkış noktası ayarlayacak.

Hayvan satın alacak vatandaşlarımız özellikle ateş ölçüm ve maske kontrolüyle sahaya giriş yaptıracaklar. Maksimum yarım saat içerisinde alışverişini yapıp çıkacaklar.

Çadırların arası en az 2 metre olacak.

El sıkışmalar olmayacak

Kurban fiyatları ne kadar?

Bağlamış tarafından yapılan açıklamada kurban fiyatları için, “Büyükbaş hayvanlarda canlı kilogram fiyatı 2425 TL aralığında. Yine büyükbaş hayvanlarda hisse fiyatları ise 2 bin 3 bin TL aralığında olacaktır. Küçükbaş hayvanda ise canlı kilogram fiyatı 2728 TL arasında gerçekleşecektir. Bir hayvan hissesi ise bin 500 2 bin TL aralığında satışa sunulacaktır.” İfadeleri kullanıldı.