Gündem

Kurban Bayramı ne zaman başlayacak, ne zaman bitecek? Sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı?

Ramazan Bayramı’nı geride bırakan vatandaşlar Kurban Bayramı hakkında araştırmalar yapıyorlar. Bu sene bayramda tatile gitmek isteyenler kaç gün tatil olacağını merak ediyorlar. Peki, Kurban Bayramı ne zaman başlayacak, ne zaman bitecek? Sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı?

Bu sene Ramazan Bayramı’nda corona virüsü salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmıştı. Kurban Bayramı’nda tatile çıkmak isteyen vatandaşlar tatilin kaç gün süreceğini ve sokağa çıkma kısıtlamasının olup olmayacağını araştırıyorlar. Bu sene Kurban Bayramı 31 Temmuz 2020 Cuma günü ve 3 Ağustos Pazartesi tarihleri arasında kutlanacak. Bayram tatilinin uzatılmasına ilişkin bir açıklama ise yapılmadı. Peki, bayramda sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca daha önce konuya ilişkin açıklamasında, “Bilim Kurulu’nda Kurban Bayramı’nda kısıtlılık olmasıyla ilgili herhangi bir durum gündeme gelmedi. Kurban Bayramı’na epey bir zaman var. Dolayısıyla önümüzdeki haftalar vakanın seyri bu anlamda belirleyici olacak. Bu dönemde Bilim Kurulu’nda gündeme gelmediği için net bir şey söylemem doğru olmaz. Kurban Bayramı’nda doğrusu kısıtlılık olabileceğini, hangi şartlarda olabileceğini şimdiden söylemem zor. Büyük oranda Ramazan’da olduğu gibi olmayacağı kanaatindeyim. Zaten kararı verecek olan da bu konuda Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanımızın iradesi olmuş olur. Önümüzdeki haftalar pandeminin seyrini görmemiz olacak. Belirleyici olan odur.” İfadelerini kullanmıştı. Bu nedenle şuan için bir kısıtlama uygulanması beklenmiyor.

İlgili Makaleler