Gündem

Kum fırtınası ve yıldırım ölüm getirdi

Hindistan’ın Uttar Pradeş ve Madya Pradeş  eyaletlerinde etkili olan kum fırtınası, dolu, yağmur ve yıldırım düşmesi sonucu  34 kişi öldü. 

Yetkililer, kum fırtınasına, dolu, yağmur ve yıldırım düşmesine bağlı  meydana gelen olaylar nedeniyle 57 kişinin yaralandığı Uttar Pradeş’te 26, Madya  Pradeş’te 8 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Uttar Pradeş’teki ölümlerden çoğuna, çöken duvar ve çatıların,  devrilen ağaçların ve düşen yıldırımın neden olduğunu kaydedilirken, Madya  Pradeş’teki ölümlere fırtına, sağanak ve düşen yıldırımın yol açtığı ifade  edildi.

Uttar Pradeş’te geniş çaplı kurtarma operasyonları başlatan  yetkililer, eyalette yaşanan bu olaylarda, 31 büyükbaş hayvanın telef olduğunu, 16 evin hasar gördüğünü ifade etti.

Diğer yandan, Hindistan’ın kuzey ve orta kesimlerindeki bir çok yerde  etkili olan sıcak hava dalgası, bugün 45 derecenin üzerindeki sıcaklıklarla  normal yaşamı etkiledi.

Madya Pradeş’in Huşengabad şehrinde en yüksek sıcaklığın 47,2 santigrat derece olarak kaydedildiği bildirildi.

Hindistan Meteoroloji Dairesi, sıcak hava dalgasının büyük ihtimalle  birkaç gün daha etkisini sürdüreceğini duyurdu.

Yerel basında, su sıkıntısının yaşandığı Madya Pradeş’in bazı  kesimlerinde su temini sırasında halk arasında çatışmalar yaşandığına ilişkin  haberler yer aldı.

Madya Pradeş eyaleti Kentsel Gelişim ve İskan Bakanı Jaivardhan Singh, telefonda yaptığı açıklamada, durumu yakından izlediklerini ifade  ederek, yetkililere, istenmeyen olayların önüne geçmek için su kaynaklarını  denetlemeleri talimatı verildiğini söyledi.

Bir cevap yazın