banner123

Sinema dünyası "Açık Medeniyet"te buluştu

İbn Haldun Üniversitesinin aylık gazetesi "Açık Medeniyet"in aralık sayısı çıktı.

KÜLTÜR-SANAT 20.12.2018, 20:26 EgeHaber
Sinema dünyası "Açık Medeniyet"te buluştu

Sinemayı merkezine alan gazetenin kapak konusu ise "Geleneksiz bir  sinema mümkün mü?" oldu.

Türk sinemasının 20 yıllık endüstriyel ve sektörel yolculuğuyla  gişe serüvenini gözler önüne seren gazetede, sinemanın dünü, bugünü ve yarını,  İngilizce, Arapça ve Türkçe dillerinde farklı içeriklerle anlatılıyor.

Yerli ve milli bir sinemanın durumunun masaya yatırıldığı yeni sayıda,  gelenek ve sinemanın ilk akla gelen isimlerinden yönetmen Derviş Zaim'le yapılan  "Gelenekten kopamazsın! Sen koptuğunu zannetsen bile o seni takip eder" başlıklı  röportaja yer veriliyor.

"Gelenek sürekli olarak yeniden icat edilen bir şey"

Zaim, Açık Medeniyet Yayın Koordinatörü Muhammed Akaydın'ın  gerçekleştirdiği röportajda geleneğin sürekli olarak yeniden icat edilen bir  şey olduğunu, icat edilme koşullarının da toplumun içerisindeki basınçlarla  ilintili olduğunu ifade ediyor.

Her dönemdeki geleneğin farklı olduğunu savunan Zaim, "Eklenerek  giden bir şey bu. O anlamda Yahya Kemal ve Ahmet Hamdi Tanpınar 'imtitad' süekli  benim ilgimi her zaman çekmiştir. 'İmtitad', 'değişerek devam etmek' ya da  'devam ederek değişmek'tir. Aslında biraz da Mevlana'nın pergel metaforundan  bahsediyorsunuz. Bir ayağın sabit öbür ayağın esnek olması mevzusu."  değerlendirmesinde bulunuyor.

Zaim, bir bağlama sahip yeniden bağlam tanımlamak için referans noktalarına ihtiyaç olduğu yorumunu yaparak, şunları kaydediyor:

"Referans noktaları olmadan bir şey yapılabilir mi? Elbette  yapılabilir. Bazen enteresan bir şeylerin de ortaya çıktığı olabilir ama  bağlamı yeniden tanımlamak söz konusu olduğunda referans noktalarınızı iyi  tanımlarsanız, bulacağınız şeyler de size çok daha farklı tatmin edici  sonuçlar getirecektir ve üstelik bunları da sürekli olarak yeniden tanımlamak  zorundasınız. Sabit noktaları, pergelin açıkta olan ucunu, bunları zamana ve  zemine göre yeniden tanımlamak zorundasınız."

"Türk sinemasının adını bütün dünyaya duyuracağız"

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren de "Yeşilçam'dan Yarınlara" başlığıyla  kalem aldığı köşe yazısında TRT'nin televizyon ve sinema alanında yaptığı  çalışmalardan bahsediyor.

Son dönemde bağımsız filmlerin yanında gişe filmlerini de  desteklediklerine değinen Eren, "TRT, 2019 yılından başlayarak 'Diriliş  Ertuğrul', 'Payitaht Abdülhamid', 'Filinta' gibi dizilerle başlattığı TV  dizilerinde tarihi hikayelerimizi anlatmaktaki bas?arısını sinema filmlerine de  taşıyacak. İlk projemiz olan Sultan Alp Arslan ve Malazgirt'i konu alacak  sinema filmimizi, farklı alanlarda yapacağımız diğer filmlerimiz izleyecek.  Uluslararası Yapımlar birimimiz aracılığıyla yaptıracağımız filmlerle de Türk  sinemasının adını bütün dünyada duyuracağız." ifadelerini kullanıyor.

Gazetede ayrıca, İhsan Kabil'in "Türk Dünyasında Sinema", Ogün  Şanlıer'in "Dünyada ve Türkiye'de Film Festivalleri", H. İbrahim İzgi'nin  "Hayalle Gerçek Arasında Bosna-Hersek Sineması" başlıklı yazıları bulunuyor.

Yücel Çakmaklı, Ayşe Şasa ve Ahmet Uluçay için infografikler var

"Rus Sinemasına Kısa Bir Bakış" yazısıyla Samed Karagöz, "Genel  Hatlarıyla Afrika Sineması" Yusuf Ziya Gökçek, "İran Sineması... Ama Nasıl?"  yazısıyla da Abdulhamit Güler yeni sayıya katkı sağlıyor.

Ali Kıvrak, Vehbi Baysan, Melike Günyüz, Betül Akaydın, Serdar Demirel  ve Yeşim Tonbaz'ın da yazı verdiği "Açık Medeniyet"in sayfalarına Avni Özgürel,  Emre Konuk, Fatih Özcan, Bahadır Yenişehirlioğlu, Nazif Tunç, Oktay Berber,  Faysal Soysal, Uğur Uzunok, İclal Aydın, Hakan Boyav gibi yapımcı, yönetmen,  senarist ve oyuncuların görüşleri de taşınıyor.

Yücel Çakmaklı, Ayşe Şasa ve Ahmet Uluçay'ın infografiklerinin  hazırlandığı gazetenin aralık sayısında Safa Önal, Mesut Uçakan, Hollywood ve  Bollywood için hazırlanmış özel haberlerle Hasan Aycın'ın Ayşe Şasa çizimi de  okuyucuya sunuluyor.

Gazetenin "Açık Kitap" ekinde ise dünya ve Türkiye literatürüne girmiş  sinema hakkındaki kitapların yanı sıra kültür, sanat, sinema, tiyatro ve etkinlik  haberlerine yer veriliyor.

Yorumlar (0)