Konak'ın müzelerinde etkinlikler bitmiyor

Konak Belediyesi’nin butik müzelerinden Basmane'de bulunan Konak Kadın Müzesi ve Alsancak'ta yer alan Neşe ve Karikatür Müzesi'nde, Müzeler Haftası kapsamında iki ayrı etkinlik gerçekleştirildi.

Konak'ın müzelerinde etkinlikler bitmiyor

İzmir’e butik müze anlayışını yerleştiren Konak Belediyesi, düzenlediği etkinliklerle de müzeleri birer buluşma noktasına çeviriyor. Son olarak Müzeler Haftası kapsamında iki anlamlı etkinlik daha düzenlendi. Seyit Şanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri 6 aydır devam ettirdikleri Kitap Okuma etkinliğinin son halkasını Konak Kadın Müzesi’nde gerçekleştirdi. Neşe ve Karikatür Müzesi’nde ise geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz ünlü mizah ve yazın ustası Muzaffer İzgü ve onun  yazılarıyla renk kattığı Akbaba dergisinden karikatürler sergilendi. 

'Gezilecek çok müze, okunacak çok kitap var'
Kadın Müzesi’nde gerçekleştirilen okuma etkinliğinde öğrenciler İngilizce öğretmenleri Nur Varolsun ile birlikte önce müzeyi gezdi, daha sonra da Müzeler Haftası nedeniyle ürettikleri sloganları dövizlere yazarak haftaya katkı sağladı. Son okudukları Fransız deneme yazarı Montaigne'nin kitabını değerlendiren ve üzerinesohbet eden öğrenciler müzede çalışma yapmanın ayrıcalığını da yaşadı. Her hafta farklı bir ortamda farklı kitabı okuyarak, üzerine konuştuklarını söyleyen Öğretmen Nur Varolsun, son çalışmalarının Müzeler Haftası’na denk gelmesi nedeniyle Konak Kadın Müzesi’nde yapmak istediklerini belirtti. Bu anlamlı haftaya katkıda bulunmak ve müzelerin önemine dikkat çekmek amacıyla öğrenciler öğretmenleriyle birlikte üzerinde; ‘Bugün günlerden müze’, ‘Gezilecek çok müze, okunacak çok kitap var’, ‘Gençler müzede’ gibi yazan dövizler hazırladılar. Farklı bir ortamda olmaktan mutlu olduklarını belirten öğrenciler herkesin yaşadığı kentteki müzeleri mutlaka ziyaret etmesi gerektiğini dile getirdi.

Muzaffer İzgü unutulmadı
Müzeler Haftası kapsamında Konak Belediyesi'nin Alsancak'ta bulunan Neşe ve Karikatür Müzesi'nde düzenlenen 'Ustaya Saygı Karma Karikatür Sergisi de büyük ilgi gördü. Bu yıl ikincisi düzenlenen serginin konuğu geçen yıl kaybettiğimiz ünlü mizah ve yazın ustası Muzaffer İzgü ve onun da  yazılarıyla renk kattığı Akbaba dergisi oldu. 1922-1977 yılları arasında yayımlanmış haftalık siyasi mizah dergisi olan Akbaba, Türk edebiyatının en uzun ömürlü mizah dergisi olma niteliğini taşıyor. Edebiyat ve mizahın bu iki önemli isminin yer verildiği serginin açılışına İzmirli karikatür sanatçıları da büyük ilgi gösterdi. 35 eserin bulunduğu açılışta Muzaffer İzgü ve Akbaba dergisi ile ilgili anılarını da anlatan konuklar hem Akbaba dergisini hem de Muzaffer İzgü'yü andı. 

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2018, 15:09
YORUM EKLE