Diriliş Ertuğrul'un karısı Halime Hatun öldü mü? Halime Hatun kimdir? Tarihte nasıl öldü?

TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul’da Ertuğrul'un karısı Halime Hatun öldü mü? Halime Hatun tarihte nasıl öldü? Halime Hatun dizide erken mi öldü? Reyting rekoru kıran dönem dizisi Diriliş Ertuğrul'da Halime Hatun'un ölüp ölmeyeceği merak konusu oldu. Osman Bey'i dünyaya getiren Halime Hatun ölüyor mu? Diriliş Ertuğrul'da Halime Hatun'un ölümü, izleyicileri gözyaşlarına boğuldu. Diriliş Ertuğrul dizisi ile tanıdığımız Esra Bilgiç kimdir? Kaç yaşında? Halime Hatun karakterini canlandıran güzel oyuncu diziden ayrılıyor mu? Halime Hatun gerçekte kimdir?

KÜLTÜR-SANAT 03.05.2018, 11:12
Diriliş Ertuğrul'un karısı Halime Hatun öldü mü? Halime Hatun kimdir? Tarihte nasıl öldü?

HALİME HATUN DİZİDE ERKEN Mİ ÖLDÜ?

Halime Hatun'un ölümüyle Diriliş Ertuğrul'da heyecan doruğa çıkarken tarihi olarak bir hata da dikkatlerden kaçmadı. 

Tarihte Ertuğrul Gazi'nin eşi Osman Gazi'nin annesi olanHalime Hatun'un ölümü 1281 yılında vuku buluyor. Osman Gazi'nin doğumu ise 1258 yılında gerçekleşiyor. Bu durumda tarihi olarak Osman Gazi 23 yaşındayken Halime Hatun'un vefatı gerçekleştiği biliniyor.

Halime Hatun'un oynayan Esra Bilgiç ile dizi yapımcıları arasında bir anlaşmazlık olup olmadığı ise bilinmiyor.

DİRİLİŞ ERTUĞRUL'DA HALİME HATUN ÖLÜYOR MU?

TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul'da heyecan doruğa çıktı. İzleyiciler Halime Hatun'un ölüp ölmeyeceğini merak ediyor. Peki Halime Hatun gerçekte ne zaman ölüyor? İşte detaylar.

Halime Hatun, tarihte Halime Sultan ve Haime Hanım olarak birden fazla isimle anılmaktadır. Doğum tarihi hakkında herhangi bir bilgi olmasa da ölüm tarihinin 1282 olduğu bilinen Halime Hatun, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin annesidir. Halime Hatun, Süleyman Şah ile karısı Hayme Hatun'un oğlu olan Kayı Boyu önderi Ertuğrul Gazi'nin eşidir.

Saru Batu Savcı Bey (vefâtı: 1287), Gündüz Alp (vefâtı: 1306), ve Osman Gazi (1258-1326) adlarında üç oğlu vardı.

1281 yılında vefât eden Hâlime Hânım'ın mezarı Söğüt'te kocası Ertuğrul Gazi'nin türbesinin bahçesindedir. Osman Gazi tarafından yaptırılmıştır.

Trt 1 ekranlarında çarşamba akşamları ekrana gelen Diriliş Ertuğrul'da bu hafta acı bir olay yaşanıyor. Ertuğrul'un oğlu Osman'ı dünyaya getiren Halime Hatun ölerek diziden ayrılıyor. Halime Hatun'un Osman'ın doğumu sırasında mı yoksa başka bir şekilde mi hayatını kaybettiği ise şimdilik bilinmiyor. Dizi sevenlerin gözyaşlarına hakim olamadığı son bölümünde Halime Hatun'un ölümü izleyiciler tarafından gözyaşları içerisinde karşılandı. Esra Bilgiç'in hayat verdiği Halime karakteri son bölümünde senaryo gereği ölerek diziye veda ediyor.

Ertuğrul Gazi Türbesi, Osmanlı Beyliği'nin kurucusu Osman Gazi'nin babası ve Selçuklu Uçbeyi Ertuğrul Gazi'nin Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde bulunan türbesidir. 13. yüzyıl sonlarında inşa edilen yapının yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. İlk olarak Osman Gazi tarafından açık mezar olarak yaptırılmış, daha sonra I. Mehmet Çelebi tarafından türbe haline getirilmiştir. Sultan III. Mustafa zamanında 1757'de yeniden yapılırcasına onarılmış ve ilk yapılıştaki hali değişmiştir. 1886 yılında II. Abdülhamit tarafından yeniden onartılmış ve yanına çeşme eklenmiştir. Ertuğrul Gazi Türbesi altıgen planlı, üzeri kubbe örtülü olup, dikdörtgen bir girişten sonra içeriye ulaşılmaktadır. Bu girişin yanlarında ikişer pencere bulunmaktadır. Türbenin duvarları bir sıra taş ve iki sıra tuğladan örülmüştür. Sandukanın bulunduğu türbenin içindeki batı ve güneydoğu duvarlarına dikdörtgen pencereler açılmıştır.

DİRİLİŞ'İN HALİME'Sİ ESRA BİLGİÇ KİMDİR?

14 Ekim 1992 doğumlu olan oyuncu an itibariyle 25 yaşındadır. Ankara doğumludur. Boyu 1.77 cm'dir. Haccetepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu olan güzel oyuncu ayrıca Bilkent Üniversitesi Uluslarası İlişkiler Bölümünü de bitirmiştir.

Daha önce hiçbir oyunculuk deneyimi olmayan Esra Bilgiç'in ilk oyunculuk deneyimi 2014 yapımlı Diriliş dizisinde Halime Hatun karakterini canlandırarak olmuştur. Sırf bu dizi için binicilik eğitimi alan oyuncu güzelliği ile izleyenleri büyülemeyi başarmıştır. Oyunculuk dışında moda tasarımıyla da ilgilenmektedir.

Halime Hatun neden Diriliş'ten çıkarıldı? Esra Bilgiç'ten flaş açıklama!

Reyting rekorları kıran Diriliş Ertuğrul'dakiHalime Hatun'un ölüm sahnesi sosyal medyayı karıştırdı. Büyük tartışmalara neden olan sahne sonrasıHalime Hatun'u oynayan Esra Bilgiç'in neden diziden çıkarıldığı ise merak konusu oldu. 

Diriliş Ertuğrul'da Osman Bey'in doğumuyla vefat edenHalime Hatun'un yaklaşık 23 yıl erken vefat etmesi izleyiciyi şaşırttı. Bu tarihe uymayan ani gelişme vatandaştan tepki görürken oyuncudan da açıklama geldi.

Oyuncu Esra Bilgiç, sosyal medya hesabından izleyicisine veda mesajı yayınladı. Bilgiç severek oynadığını belirtirken yeni sezon senaryosunun değiştiğini ifade etti. 

İşte o açıklama:

Bugün aldığım ve eminim almaya devam edeceğim sayısız sevgi dolu mesaja bir cevap niteliğinde duygularımı sizinle paylaşmak istiyorum. Dört senemi dolu dolu geçirdiğim her sahnesini çok severek ve çok büyük bir istekle oynadığım Halime Sultan karakterine, yeni sezon hikayesinin değiştirilecek olması sebebiyle son verdik. Beni böylesine sevdiğiniz ve sahiplendiğiniz için, en başından bugüne kadar ailenizden, evinizden biri gibi gördüğünüz için size minnettarım.

Sevgili yapımcı ve senaristimiz Mehmet Bozdağ ve yönetmenimiz Metin Günay’a teşekkür ederim. 

Ve tabiki bu işin bana kazandırdığı canım dostlarım, Hülya ablam, Altan , Ezgi’m, Ayberk abim , Burçin, Yaman’ım , Nurettin abi , Cengiz, Kaan, Murat abi, Celal, Edip , Hakan , Batuhan, Gökhan.. yönetmenlerim Ahmet ve Fethi , Görüntü Yönetmenim Ömer abi.. Çalışkan dostum Begüm’üm, temiz kalplim Büşra’m, Hazal, Aydın, Halil, Ömer ... canım sanat ekibim Levent ,Ecem , Tekin makyaj ekibim Busem Feridem ve Sevtap abla.. Kostüm Nildağ, Elif ,Nazlıcan, Seda .. Bizimle terleyen emekçi Set ekibimiz Okan, Semih .. Canım Reji Gülenim ve Tolga .. beni gönülden seven tüm fan hesaplarım ve daha sayamadığım buraya sığamayacak onlarca isim. Sizi çok sevdiğimi biliyorsunuz.

Yolunuz açık olsun, ayağınıza taş değmesin. 
Ertuğrul Bey , Hayme Ana, Gündüz’üm, Savcı’m ve Osman’ım size emanet.

Yorumlar (0)
20°
az bulutlu