banner123

Dangal ne demek? Aamir Khan'nın Dangal filmi ne anlatıyor anlamı ne?

Hint sinemasının önde gelen isimlerinden Aamir Khan'nın başrolünü üstlendiği Hint yapımı biyografik spor filmi Dangal ne demek? Dangal Aamir Khan'nın en önemli filmlerinden biri filmde bir güreşçinin hayatı anlatılıyor. Dangal ne demek? Peki Dangal filminin konusu ne? Film ne anlatıyor?

KÜLTÜR-SANAT 29.11.2018, 20:40 29.11.2018, 20:55 M. Fatih DEMİR
Dangal ne demek? Aamir Khan'nın Dangal filmi ne anlatıyor anlamı ne?

Hint sinemasının önde gelen isimlerinden Aamir Khan'nın başrolünü üstlendiği Hint yapımı biyografik spor filmi Dangal ne demek? Dangal Aamir Khan'nın en önemli filmlerinden biri filmde bir güreşçinin hayatı anlatılıyor zaten Dangal Türkçe olarak Güreşen Kişiler anlamını taşıyor. Peki filmin konusu ne?

Mahavir Singh Phogat bir güreş hayranıdır. İki küçük kızına da güreş öğretmeye karar verir. İki kız, Babita Kumari ve Geeta Phogat, çocukluklarından başlayarak güreş eğitimi alarak büyürler. Büyüdüklerinde iki kız da güreşte iddialı isimler olmuştur.

Geeta Phogat 2010 Commonwealth Oyunları'nda altın madalya kazanarak güreşte altın madalya kazanan ilk kadın güreşçi olurken, kız kardeşi Babita da gümüş madalyayı alır. Genç kadın güreşçiler başarıya giden yol boyunca sosyal şekillendirmenin baskısıyla da mücadele etmek zorunda kalacaktır... "Dangal", Hindistan'da güreş yarışlarına verilen isim.

Çekimlerden önce 28 kilo alan Aamir Khan, karakterin gençliğini canlandırmak için daha sonra 20 haftada 25 kilo verdi. Geeta ve Babita rolleri için Aamir Khan ve yönetmen Nitesh Tiwari, 3000 oyuncuyu sınava soktu. Geeta va Babita'yı canlandıran kız oyuncular 6-7 ay boyunca özel güreş eğitimleri aldı. Aamir Khan'ın gerçek hayatta aldığı ve verdiği kilolara benzer olarak kız oyuncular da film için saçlarını kısacık kestirdi. Dangal, sadece Hindistan’da gişe rekortmeni olmakla kalmadı, Çin’de en çok izlenen yabancı film de olmayı başardı.

Hint sinemasının en önemli isimlerinden Aamir Khan kimdir?

Muhammed Aamir Hussain Khan, 14 Mart 1965 tarihinde Mumbai-Hindistan’da dünyaya geldi.

Khan ilkokula J.B. Petit Okulu’nda başladı. Oradan St. Anne Lisesi’nde eğitimine devam etti. 9. ve 10. sınıfı Bombay İskoç Okulu’nda okudu.  Mumbai’s Narsee Monjee Koleji’nde ise 11. ve 12. sınıfı tamamladı.

Khan, çocuk yaşta aldığı iki küçük rol ile sinema hayatına başladı. Sekiz yaşında Nasir Hussain’in müzikal filmi Yaadon Ki Baaraat filminde şarkı söyledi. Sonraki sene babasının yapımcılığını üstlendiği Madhosh filminde Mahendra Sandhu’nun gençliğini oynadı.

1990 senesinde Khan’ın peş peşe 5 filmi gösterime girdi.

Dil (Kalp) filmi, dönemi için çok büyük bir başarı gösterdi ve o yılın en çok gişe yapan filmi oldu. Bu filmde gösterdiği başarıyı, 1934 yapımı bir Hollywood filmi olan “It Happened One Night” filminin yeniden çevrilmiş versiyonu olan ve gişe rekoru kıran romantik komedi “Dil Hai Ke Manta Nahin (Kalp Anlamaz) filminde devam ettirdi.

Her filminde daha büyük başarı sağlayan Aamir Khan, Türkiye de en çok sevilen yabancı oyuncudur.

Aamir Khan Türkiye Ziyareti

Aamir Khan, 20 Ekim 2017 tarihinde vizyona girecek filmi "Secret Superstar"ın Hindistan ile aynı zamanda Türkiye'de de vizyona gireceğini sosyal medya hesaplarından duyurdu. Khan 4 Ekim'de filmin tanıtımı için Türkiye'ye geldi. 

Filmde Shakti Kumar karakterini canlandıran Khan, "şimdiye kadar oynadığım en zor karakter" dedi. 

Türkiye'deki ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müslüman Hint oyuncu, yönetmen ve yapımcı Aamir Khan'ı kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki kabul, basına kapalı gerçekleşti.

Yorumlar (0)