banner123

Bir Delinin Hatıra Defteri İzleyenleri Büyülüyor

Dünyaca ünlü Rus yazar Nikolay Vasilyeviç Gogol tarafından kaleme alınan Bir Delinin Hatıra Defteri ülkemizde ilk başta usta oyuncu Genco Erkal tarafından başarıyla sahnelenerek Türk izleyicisi ile buluşmuştu.

KÜLTÜR-SANAT 28.11.2018, 20:22 M. Fatih DEMİR
Bir Delinin Hatıra Defteri İzleyenleri Büyülüyor

Dünyaca ünlü Rus yazar Nikolay Vasilyeviç Gogol tarafından kaleme alınan Bir Delinin Hatıra Defteri ülkemizde ilk başta usta oyuncu Genco Erkal tarafından başarıyla sahnelenerek Türk izleyicisi ile buluşmuştu. Genel olarak memur yaşamının sıradanlığından sıkılan bir karakterin yaşantısının anlatıldığı bu tek kişilik oyunda, Genco Erkal gibi yetenekli bir tiyatro sanatçısı tüm hünerini ortaya koyarak izleyenlerin keyifli bir oyun izlemelerine olanak tanımıştı.

Genco Erkal, Bir Delinin Hatıra Defteri adlı oyunu ilerleyen yaşına rağmen sahnelemeye devam ediyor. Ancak bununla birlikte, başka isimler de yılların eskitemediği bu oyunu son dönemde yorumlamaya başladı ve aynı oyunun değişik yorumlarını izleme fırsatı ortaya çıktı.

Erdal Beşikçioğlu Performansı

Bu oyunu Erdal Beşikçioğlu yorumuyla izleyecek olanlar kendisini Vali ve Behzat Ç. dizileriyle tanıyor. Sanatçı kendisine has üslubu ile bu büyük eseri tiyatro sahnesine taşıyor ve özellikle sahnedeki vinç ile sergilediği tehlikeli ve nefes kesici performans ile oyuna yeni bir boyut katıyor.

Özellikle Behzat Ç. ismiyle canlandırdığı cinayet büro komiseri karakterinin getirdiği başarıyı sahneye de yansıtan sanatçı, bu oyunuyla da izleyici ve eleştirmenlerden tam not almış durumda. Oyuna daha fazla heyecan katmak amacıyla sahne üzerinde gerçekleştirdiği zor figürler ve müthiş oyunculuk performansı ile oyunun biletleri günler hatta haftalar öncesinden bitiyor.

Erdal Beşikçioğlu’nun sahne aldığı bu oyunu izleyebilmek için Biletix üzerinden günler öncesinden biletinizi almakta ya da oyunun sahneleneceği yerdeki gişe önünde çok erken saatlerde kuyruğa girmekte fayda var. Diğer yandan indirimkodu.com vasıtasıyla da biletleri indirimli alma şansı olabiliyor, ancak hem kodlar nadiren çıkıyor hem de kullanım sayısıyla sınırlı oluyor.

Yorumlar Olumlu

Sosyal medya üzerinden oyun ve sanatçının performansıyla ilgili yapılan yorumlar genellikle olumlu yönde. En büyük sıkıntının oyun için bilet bulmak olduğundan bahsedilirken, izleyen herkes Erdal Beşikçioğlu’nun harika bir oyun sergilediğinden ve uzun süre etkisinden kurtulamadıklarından bahsediyor.

Oyuna olan ilgiden memnun olan Erdal Beşikçioğlu da verdiği röportajlarda oynadığı pek çok oyunun arasında Bir Delinin Hatıra Defteri’nin bu denli ilgi görmesinden keyif aldığını, gücü ve ömrü yettiği sürece bu oyunu ülkenin farklı sahnelerinde sergilemeye devam etmek istediğini belirtiyor. 9 Aralık’ta Bursa Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde, 11 Aralık’ta Bodrum Herodot Kültür Merkezi'nde, 16-17 Aralık’ta Ankara Tatbikat Sahnesi’nde ve 23 Aralık’ta Zorlu PSM’de sergilenecek olan oyunun künyesi şöyle:

Yazan: Nikolay Gogol

Uyarlayan ve Yöneten: Cem Emüler

Işık Tasarım: Mustafa Bal

Ses Efekti Tasarım: Tayfun Gültutan

Yönetmen Yardımcısı: Erdal Beşikçioğlu

Sahne Amiri: Yunus Daştan

Oynayan: Erdal Beşikçioğlu

Genco Erkal Oyunuyla Fark Yaratıyor

Öte yandan bu oyunu Erdal Beşikçioğlu’ndan çok daha önce oynamaya başlayan ve halen sahnelemeye devam eden usta tiyatrocu Genco Erkal’ın da hakkını yememek lazım. Oyunun en az Erdal Beşikçioğlu kadar ilgi gören Genco Erkal yorumu da her yıl izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor. Usta oyuncunun yorumuyla sergilenen oyun 9 Aralık’ta İstanbul Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde izleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Genco Erkal tarafından sahnelenen oyunun da biletlerinin satışa sunulur sunulmaz tükenmekte olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Künye

Yazan: Nikolay Gogol

Türkçesi: Coşkun Tunçtan

Uyarlayan-Yöneten-Oynayan: Genco Erkal

Müzik: Mete Sakpınar

Sahne Tasarımı: Duygu Sağıroğlu

Giysi: Özlem Kaya

Fotoğraf: Vedat Açıkalın

Diğer Yorumlar

Bir Delinin Hatıra Defteri şu an sadece Erdal Beşikçioğlu ve Genco Erkal’ın repertuarında değil. Biletix’te arama yapıldığında bu oyunu seyredebileceğimiz iki farklı yorum daha bulunduğunu görmek mümkün. Birincisi Alparslan Mehmet Bıyık tarafından oynan oyun. Bu oyunu 2 Aralık’ta Eskişehir Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, 8 Aralık'ta Giresun Vahit Sütlaş Sahnesi’nde ve 23 Aralık'ta Ankara Yıldız Kenter Tiyatro Salonu’nda seyretmek mümkün.

Künye

Yazan: Nikolay Gogol

Çeviri: Nihal Yalaza Taluy

Yönetmen: Ersin Erçin

Süpervizör: Ayla Algan

Asistan: Neslihan Akhan

Işık: Tiyatro Siyah Beyaz Teknik Kadro

Dekor Uygulama: Ahmet Köseoğlu - Osman Çapan

Kostüm: Neşe Hatun

Makyaj Tasarım: Elif Hatun

Afiş Tasarım: Muhammed Özol

Müzik: Karosri

Genel Koordinatör: Önder Dörtkol

Oynayan: Alparslan Mehmet Bıyık

Bir diğer yorum ise Metin Zakoğlu’ndan geliyor ve bu yorumda ise kim akıllı, kim deli, kim seyirci, kim oyuncu birbirine karışıyor. Seyirci bir gülüyor bir ağlıyor. Metin Zakoğlu'nun klasik Gogol yorumlarının dışına çıkıp interaktif ve modern bir yorumu tercih ediyor... Işık yok, dekor yok, müzik yok, perde yok, sadece sanat var... Gogol’u Metin Zakoğlu’nden izleyenler uzun süre oyunun etkisinde kalıyor.

Künye

Yazan: Nikolay Gogol - Metin Zakoğlu

Uyarlayan-Yöneten-Anlatan: Metin Zakoğlu

Süre: 90 dakika

Ara: yok veya var.

Dekor: Ortamın ta kendisi

Müzik: Doğanın kendi sesleri

Işık: Ortamda ne varsa o.


Yorumlar (0)