'Atatürk'ün Sevdası İzmir' Sergisi Bornova'da açıldı

Türkiye'nin en büyük Atatürk fotoğrafları koleksiyonunu elinde bulunduran Hanri Benazus'un arşivindeki 400 fotoğrafın bulunduğu 'Atatürk'ün Sevdası İzmir' sergisi, Bornova Belediyesi Dramalılar Köşkü Kent Arşivi ve Müzesi'nde Bornovalılarla buluştu.

'Atatürk'ün Sevdası İzmir' Sergisi Bornova'da açıldı

Hanri Benazus'un Atatürk fotoğraarı arşivi, Bornova Belediyesi tarafından açıldı. Mustafa Kemal Atatürk'ün İzmir ziyaretlerinden oluşan 400 fotoğraık sergi, Bornova Belediyesi Dramalılar Köşkü Kent Arşivi ve Müzesi'nde İzmirlilerle buluşturuldu. Serginin açılış kurdelesini Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Yazar Hanri Benazus ve Bornovalılar birlikte kesti. 5000 fotoğraık Atatürk fotoğraarı koleksiyonuna sahip olan Hanri Benazus, Çanakkale Zaferi'nin 104'üncü yıldönümünde açılan serginin çok anlamlı olduğunu söyleyerek Atatürk'ün İzmir'de çekilmiş fotoğraflarından oluşan sergiye ev sahipliği yaptığı için Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila'ya teşekkürlerini iletti. Açılışın ardından Hanri Benazus, Bornova Belediyesi'nin bir kültür hizmeti olarak çıkarttığı 'Atatürk'ün İzmir Sevdası' adlı kitabını imzaladı.

Hanri Benazus, Atatürk ile çocukluk yıllarında tanıştı

Sergi'de daha önce hiçbir yerde yayınlanmayan Atatürk fotoğraflarının da aldığını belirten 89 yaşındaki Hanri Benazus, "8 yaşında bir çocukken, Atatürk'le bir tren yolculuğunda karşı karşıya oturdum. Bana ismimi sordu, soyismimi sordu. Benimle sohbet etti. Ama şimdi bazılarının yaptığı gibi Hanri Benazus ismini yabancı bulup 'Sen kimsin' diye sormadı. İsmimi görüp soranlara ben Türküm diyorum. Çünkü daha 8 yaşımdayken 'Ne Mutlu Türküm Diyene' sözünü yaşayarak öğrendim. Türklük borcu hiç ödenmiyor" şeklinde konuştu.

 

YORUM EKLE