Gündem

'Kudüs şairi' Nuri Pakdil hastaneye kaldırıldı! Nuri Pakdil kimdir?

Nuri Paksil hastaneye kaldırıldı. 85 yaşındaki ünlü yazar ve fikir adamı dün kaldığı otelde yere düştü. Yaşadığı kaza sonrasında Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Pakdil’in yapılan muayenesinde düşmeye bağlı olarak sol kalçasının kırıldığı açıklandı ve ilk müdahale sonrasında pazartesi günü ameliyata alınacağı açıklandı.

Nuri Pakdil’in sağlık durumu nasıl?

Nuri Pakdil’in kuzeni Mehmet Abama ise açıklama yaparak;

“Nuri Bey, dün bayram münasebetiyle geldiği otelde küçük bir kaza geçirdi ama şu anda sağlık durumu gayet iyi. Pazartesi günü mevcut rahatsızlığı nedeniyle bir operasyon geçirecek” ifadelerini kullandı.

Nuri Pakdil kimdir?

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. İlk çalışmalarını, şiir ve deneme türlerinde Maraş’ta, Demokrasiye Hizmet gazetesinde yayımladı. Lisedeyken Hamle adında bir dergi çıkardı (1954/55) . İstanbul’da bir haftalık dergide sanat sayfaları düzenledi (1964) .

Edebiyat dergisini (Şubat 1969) ve Edebiyat Dergisi Yayınları’nı (1972) kurdu. Edebiyat Dergisi Yayınları’nın ilk kitabı Batı Notları’dır. Edebiyat Dergisi, kimi aralıklarla uzun yıllar sürdürdüğü yayınına, Aralık 1984’te ara verdi. Edebiyat Dergisi Yayınları, 1972-1984 yılları arasında 18’i Nuri Pakdil imzasını taşıyan, 45 kitap yayımladı.

28 Şubat 1997 tarihinde Edebiyat Dergisi Yayınları’ndan yeniden kitap yayımlamaya başladı. Daha önce yayımlanan 5 kitabın yeniden çalışılmış basımı ve 12 yeni kitabın ilk basımları yapıldı.

Kasım 2014’te Necip Fazıl Saygı Ödülü’nün ilkini aldı. 

Türk edebiyatında Necip Fazıl’la başlayan Sezai Karakoç’la süren büyük akımın üçüncü halkası olarak gösterilen Nuri Pakdil uzun yıllar Edebiyat Dergisi’ni çıkarmıştı. Pakdil bir röportajında Hz. Muhammed’i “Ulu Önder” olarak nitelemiş, Atatürk’ün “Ulu Önder” olarak anılmasına karşı çıkarak “Bizim tek ulu önderimiz vardır, o da Hz. Muhammed’dir” demişti.

Pakdil son olarak Necip Fazıl Ödülleri töreninde “Ne mutlu müslümanım diyene” sloganı ile gündeme gelmişti. Törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Pakdil’in bu konuşmasını ayakta dinlemiş ve alkışlamıştı. Pakdil, “Atatürk’e karşı mısınız” sorusuna da “Ben Firavun karşıtıyım, beni okuyanlar kimi kastettiğimi bilir” yanıtı vermişti.

Bülent Arınç’a suikast iddiası ile 5,5 yıldır sürdürülen ve sonunda takipsizlik kararı verilen dosyadan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın dostu, yazar Nuri Pakdil de çıkmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı