Ekonomi

Küçükbaş hayvancılıkta yerli ve milli teknolojik devrim!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli, akanlığa bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından kamu özel sektör proje destekleri kapsamında Ar-Ge’si tamamlanan teknolojik devrim niteliğinde yeni yerli ve milli bir sistem geliştirdiklerini duyurdu. 12 ve 24 hayvanın sağımının yapılabildiği iki farklı “Gezen Hibrit Sağım Sistemi” prototipi oluşturduklarını açıklayan Pekdemirli bu yeni makine sistemi ile birlikte hijyen koşullarında iyileştme sağlayacağını, sağım işinin, kolaylaşacağını, sütün kalitesinin artacağını ve işletme maliyetlerinin düşeceğini açıkladı.

Bakan Pekdemirli konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamasında prototip hakkında bilgiler de verdi. Yeni sistemde makinenin otomatik olarak kendi kendini temizleyebildiği ve soğutma tankına sahip olduğu için de elde edilen sütün uzun süre bozulmadan saklanabileceği bildirildi. Sistemde yer alan fotovoltaik paneller sayesinde işletme giderlerinin çok önemli bir kısmını oluşturan enerji gideri de azaltılmış olacağını belirten Pekdemirli “Traktörler ile istenilen yere götürülebilen bu makineden birden fazla üretici ve elektrik olmayan yaylalardaki vatandaşlarımız da faydalanabilecek.” İfadelerini kullandı.

Tamamen Yerli ve Milli Sistem

Bakan Pekdemirli açıklamasında sistemin henüz prototiplerinin saha denemesinin yapıldığını belirterek makinenen seri üretime geçilmesiyle alakalı çalışmaların sürdüğünü belirtti. Pekdemirli, yeni sistemle beraber hayvanın meme sağlığınında korunacağının altını çizerek “Sistemle birlikte küçükbaş hayvanlarda sağım işi hem kolaylaşacak hem de elde edilen sütün kalitesi artacak, işletme maliyetleri önemli oranda düşürülecek. Diğer taraftan yıllardır uygulanmaya çalışılan ortak makine ekipman kullanımına yönelik örnek bir projeyi de hayata geçirmiş olacağız”. Açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın