Genel

Kritik toplantı başladı! Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrildi 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecek olan Bilim Kurulu toplantısı saat 16.05’te başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Şu ana kadar aşılamada 5 milyon 200 bini geride bıraktık. Bugün kabine toplantımızda yapacağımız çalışmalarda aldığımız kararları açıklayacağız.” diyerek gözleri toplantı sonrası açıklamasına çevirdi.

KARARLAR AÇIKLANACAK

Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen partisinin Ankara 7. Olağan İl Kongresi’ne katılan Erdoğan, “Şu ana kadar aşılamada 5 milyon 200 bini geride bıraktık. Bugün kabine toplantımızda yapacağımız çalışmalarda aldığımız kararları açıklayacağız.” diyerek toplantı sonrası yapacağı açıklamayı işaret etti.

KARARA BAĞLANACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu konuda bir sunum yaparak kabine üyelerini bilgilendirecek. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri toplantıda karara bağlanacak.

Sabah’ın haberine göre Kabine toplantısında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, savunma ve güvenlik alanındaki son gelişmeleri değerlendirerek kabineye bilgi verecek. Gara’da 13 vatandaşın şehit edildiği hain saldırı başta olmak üzere terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlar da masaya yatırılacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da diplomasi alanındaki gelişmelerle ilgili sunum yapacak. Kabinede koronavirüsle mücadelede gelinen son durum ve kısıtlamalar da ele alınacak.

Çavuşoğlu’nun sunumunda ABD ve AB ile ilişkiler. Doğu Akdeniz, Irak ve Suriye konularının ele alınması bekleniyor.

ESNAFA YÖNELİK TEDBİRLER

Başkan Erdoğan, esnafa yönelik tedbirlerle ilgili daha önce “Vakaların belirli bir sayının altına düşmesiyle birlikte esnafımıza yönelik kısıtlamaların kademeli olarak gevşetilmesiyle ilgili takvimi de başlatmayı planlıyoruz.” açıklamasını yapmıştı.

Yarın esnafın gözü o takvimde olacak. Hükümet; lokanta, restoran ve kafe sahiplerinden gelen talepleri değerlendirecek. Faaliyetleri kısıtlanan iş yerlerinin belli kurallarla açılması gündeme gelecek.

NORMALLEŞMEYE BAŞLANILACAK MI?

Sokağa çıkma kısıtlamaları da masada olacak. Kısıtlamaların ne zaman esnetilebileceği konusunda değerlendirme yapılacak. Bunun için il il vaka tablosuna bakılacak. Salgının seyrine göre il ve bölge bazında normalleşme adımları atılacak.

YÜZ YÜZE EĞİTİM

Köy okullarında yüz yüze eğitim başladı. 1 Mart’ta ilkokulun tüm kademeleri ile 8 ve 12’nci sınıflarda yüz yüze eğitime geçilecek. Bu konuda yapılan hazırlıklar Kabine toplantısında masaya yatırılacak. Diğer sınıf kademelerinde yüz yüze eğitime geçilme tarihi görüşülecek.

Çin ve Almanya’dan sipariş edilen koronavirüs aşılarının son durumu ve yerli aşı çalışmaları ele alınacak. Türkiye’deki aşılama süreci de değerlendirilecek.