Gündem

Kritik gün: Yeni koronavirüs kararları açıklanacak! Kafe ve restoranlar, sokağa çıkma yasağı…

Koronavirüs önlemleri kapsamında 1 Haziran itibariyle yeni normalleşme adımları atılacak. Vatandaşlar ve esnaf bugün alınacak kararlara odaklandı. Uzun zamandır kapalı olacak’ Kafe ve restoranlar açılacak mı? Sokağa çıkma yasağı kaldırılacak mı?’ Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Kabine toplantısının ardından yeni kararları açıklayacak. İşte tüm detaylar…

KAFE VE RESTORANLAR AÇILACAK MI?

Kafe ve restoranların açılıp açılmayacağı bugün Kabine toplantısının ardından netliğe kavuşacak. Kademeli normalleşme kapsamında paket servis ve gel al şeklinde hizmet veren restoran, kafe ve lokantaların yarından itibaren müşteri kotası, açık alanda hizmet şartı, HES kodu zorunluluğu ve mesafeli oturma şartıyla açılması bekleniyor.

KAPALI OLANLARLA İLGİLİ KARARLAR BİR SONRAKİ TOPLANTIDA

Hürriyet’in haberine göre; Restoran, kafe ve lokantaların kapalı alanlarının ise bir sonraki kabine toplantısında ele alınarak, temmuz ayından itibaren yarı kapasiteyle hizmet vermeye başlatılması öngörülüyor.

DÜĞÜNLER BAŞLAYACAK MI?

Evlenecek çiftler ise düğünlerle ilgili gelişmeleri merak ediyor. Toplantıda yaz sezonunun gelmesiyle birlikte düğünlerin başlatılmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Buna göre düğünlere açık alanda, sınırlı kişi sayısı ve tedbirli şekilde izin verilmesi de planlanıyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALDIRILACAK MI?

Hafta içi akşam saat 21.00’de başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda saat 24.00’e kadar esnetilmesi ya da tamamen kaldırılması ele alınacak. Ayrıca hafta sonu uygulanan tam gün sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması da masadaki en önemli başlıklardan biri olacak.

SPOR SALONLARI, HALI SAHALAR, KIRAATHANELER AÇILACAK MI?

Kabinede spor salonları, halı sahalar, yüzme havuzları ve kıraathanelerin yarından itibaren açılmasına dönük karar çıkması da öngörülüyor.

DİKKAT ÇEKEN MASKE DETAYI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilerleyen dönemlerde 2 metrelik mesafe şartıyla maskenin çıkartılabileceğini söylemişti. Bu açıklamanın ardından bugünkü kabinede turizm sezonunun açılmasına paralel olarak park, bahçe ve sahil gibi açık alanlarda mesafeli şekilde maskesiz dolaşma kararının alınabileceği belirtiliyor.

OKULLARLA İLGİLİ GELİŞMELER NETLEŞECEK

Toplantıda uzaktan eğitime devam eden okullarda yaz aylarında nasıl bir yol izleneceği konusunda da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk brifing verecek. Buna göre okulların tatil edilmesi, bu sürede telafi eğitimlerinin başlatılması ve ders zilinin ağustos ayında çalması gibi seçenekler konuşulacak. Bu kapsamda başlatılacak telafi eğitiminin detayları da kabinede konuşulacak başlıklar arasında yer alacak.

KARARLARI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Kritik toplantının ardından alınan kararları Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Millete Sesleniş konuşmasıyla kamuoyuna duyuracak.