Ekonomi

Kritik Açıklama: Gram Altın 500 Lira Seviyesine Çıkabilir

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu altın fiyatları hakkında önemli açıklamalarda bulundu ve bu açıklamarın içinde gram altın değerlendirmesi dikkat çekti. Çavuşculu açıklamalarında yıl sonuna kadar gram altın fiyatlarının 500 lira seviyesine çıkabileceğini ifade etti.

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu yaptığı açıklamalarında altının her zaman güvenli liman olduğunu ve yükselişini devam ettireceğini vurgulayarak altına yatırım yapacaklar için çeyrek altın ve gram altının yanı sıra farklı altın türlerine yapılabilecek olan altın türlerini belirtti. Çavuşculu’nun bu açıklamalarının arasında ise en dikkat çekici olanı gram altının yıl sonuna kadar 500 lira seviyesine çıkabileceği oldu.

GRAM ALTIN 500 LİRA OLABİLİR

Açıklamalarında yıl sonuna kadar gram altın fiyatlarının 500 lira seviyesine kadar çıkabileceğini belirten Hasan Çavuşculu, normalleşme sürecine geçilmesiyle kuyumcularda hareketliliğin başladığını ve düğünlere izin verilmesiyle bunun daha da arttığını vurguladı ve şöyle devam etti:

“Sosyal mesafe korunarak, genellikle açık havada ya da kapalı alansa bile belirli şartları, kriterleri yerine getirenler düğün yapmaya başladı. Bu önümüzdeki günlerde daha da çoğalacak. Peş peşe davetiyeler gelmeye başladı. Bu da sektörümüze düğünlerin hareket getireceğini göstermektedir”

Açıklamalarının devamında “Tasarruf yapmak isteyenler çeyrek, Cumhuriyet altını alacaklar. Darphane ve Damga Matbaasının basmış olduğu çeyrek, yarım, Cumhuriyet altınları var” ifadelerini kullanan Hasan Çavuşculu şu şekilde devam etti:

TASARRUF İÇİN İŞÇİLİĞİ OLMAYAN ALTINLAR

“Kişi, altını hem takayım hem tasarruf edeyim diye alıyorsa çok az zararı olan ve makineyle yapılan bileziklerimiz var. El emeği daha az olduğu için bunların alımında ve satımında kayıp oranı çok düşük oluyor. Önemli olan müşterinin kuyumcuya, altını ne amaçla aldığını söylemesi. İşçilikli ürün alıyorsa tabii ki kısa vadede zarar eder çünkü işçiliği vardır. Tasarruf etmek isteniyorsa işçiliği olmayan altınlar tercih edilmeli.

İşçilik var ama her şey işçilik de değil. Düğünlerde gelin hanımların mutlaka takmak istediği çok güzel ürünlerimiz var. Bunlar kolyeler, küpeler, set dediğimiz takılar. Ayrıca çeşitli yüzükler var. Tek taş yüzüklerimiz de düğünlerin olmazsa olmazı. Düğün yaptığınız zaman bunun kriterleri var. Yani insanlar belirli ürünleri mutlaka alıyor.”