EkonomiGenelKamu

Kripto para işlemlerinde kimlik tespiti mi yapılacak? Bitcoin alım satımında kimlik mi istenecek?

Kripto para piyasasında önemli değişiklikler yaşandı. Alınan yeni kararlar doğrultusunda kripto paraların terör ve suç örgütlerine aktarımının önüne geçmek için alınan önlemlerden kripto para platformları da sorumlu olacak.

Kripto dünyasında bir düzenleme daha yapıldı. Gece saatlerinde yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre; kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, belli bir tutarın üstündeki her işlem sırasında ayrıntılı kimlik tespiti yapacak.

Bitcoin alım satımında kimlik mi istenecek?

Her işlem için kimlik tespiti istenmeyecek. Sadece terörün ve suç örgütlerine aktarılmasını önlemek için toplum yararı gözetilerek şüpheli görülen işlemlerde kimlik tespiti istenecek.

İşte kripto para dünyasında yeni dönem.

Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi açısından bankalar, sigorta şirketleri, varlık yönetim şirketleri, milli piyango idaresi, spor kulüpleri ve noterler ile aynı yükümlülükler altına girdi.

Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, belli bir tutarın üstündeki her işlem sırasında ayrıntılı kimlik tespiti yapacak. Olağan dışı büyüklükteki işlemlerle makul hukuki ve ekonomik amacı bulunmayan işlemlere özel dikkat gösterecek. Teknolojik risklere karşı tedbir alacak.

Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, tutar gözetmeksizin şüpheli işlemleri hazine ve Maliye Bakanlığı’na bildirecek. Kamu kurumlarının istediği tüm belgeleri vermek zorunda olacak.
Bu şirketler, yükümlülükleri çerçevesinde MASAK denetimi kapsamına da girdi.