Ekonomi

Kredi kullanan herkesi ilgilendiriyor! Kredide hayat sigortası zorunlu mu?

Kredi kullanan vatandaşların bankaya gittiğinde hayat sigortası yaptırmaları gerektiği söyleniyor. Peki hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Konut kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi hangi kredi ürününü kullanmak isterseniz isteyin banka tarafından hayat sigortası yaptırmanız gerektiği söylenir. Peki kredilerde hayat sigortası nedir, neden yaptırılır, zorunlu mudur?

Bankalardan kredi almak istediğinizde bankanın kredi çekme koşulu olarak öne sürdüğü hayat sigortası banka için bir ödeme güvencesi olduğundan her zaman için banka tarafından talep edilir. Hayat sigortası, başınıza bir şey gelmesi durumunda kredi borcunun ödenmeye devam edeceğini garantiler. Yani banka kendini güvenceye almış olur.

Hazırlanan sigorta poliçesinde hayat sigortasının hangi durumlarda devreye gireceğinin bilgisi yer alır. Bu durumda mirasçılarınıza, bir ölüm halinde kredi borcu bırakmamak için poliçeyi detaylı olarak incelemenizde fayda var. Burada dikkat etmeniz gereken poliçede yer alan ölüm şekilleri. Sigorta şirketleri bu tip poliçelere genellikle sadece kaza sonucu ölüm şartını eklemek isteseler de eğer ölümcül sonuçlara yol açabilecek ciddi bir hastalığınız varsa sigorta şirketi ile anlaşarak hastalık sonucu ölüm şartını poliçeye ekletebilirsiniz.

Kredi hayat sigortası banka adına güvence olmasının yanı sıra yakınlarınız için de güvence sağlar. Sigorta sayesinde aileniz beklenmeyen risklere karşı maddi güvence altına alınmış olur. Bu nedenle kredi alırken hayat sigortası yaptırmanızda fayda var.

HAYAT SİGORTASI ZORUNLU MU?

Gerek bankacılık düzenlemeleri içerisinde gerekse resmi düzenlemelerde, kredilerin yanında hayat sigortası yaptırmak gibi bir yasal bir zorunluluk yok. Banka, kredi verirken, ‘hayat sigortasını zorunlu yaptıracaksın’ diyemez. Ama aynı bankanın, kredi kullandırdığı kişilerden hayat sigortası isteme hakkı da var. Banka, hayat sigortası talep edebilir, tüketici kabul etmezse de ‘krediyi başka bir bankadan kullan ya da benden sigorta yaptırırsan kredinin faiz oranlarında değişiklik yapabilirim’ diyebilir. Bu bir; ikincisi, banka, ‘kredi veririm ama hayat sigortasını benden yaptırmak zorundasın’ da diyemez.

Kredi kullanan 7 milyon kişinin hayat sigortasının bulunmadığının altını çizen Hürriyet yazarı Noyan Doğan bugünkü köşesinden konuyla ilgili şunları söylüyor;

Her zaman söylüyorum, bir kere daha tekrarlayayım; bankadan kredi kullanırken, özellikle de konut ya da araç kredisi kullanırken, hayat sigortası yapılması bankanın değil tüketici için gerekliliktir. Yararınadır demiyorum, gerekliliktir. Sigorta şirketleri, hemen hemen her yıl, kredi ile bağlantılı hayat sigortası yaptırıp da vefat eden 100 bine yakın kişinin varislerine tazminat ödüyor.

Son olarak şunu da belirteyim. İstatistikleri inceledim. 2019’un 11 ayında bankalardan kredi kullanan kişi sayısı ortalama 31 milyonun üzerinde. Aynı dönemde kredi bağlantılı hayat sigortası yapılan kişi sayısı ise 24 milyonun biraz üzerinde. Bu da şu anlama geliyor, kredi kullanan yaklaşık 7 milyona yakın kişinin; belki haberli belki habersiz, kendi isteği ile ya da bankadan kaynaklı nedenlerle hayat sigortası yok. Benden uyarması.

HAYAT SİGORTASI İPTAL EDİLEBİLİR Mİ?

Eğer ki siz krediyi kullanırken sigorta sizin isteğiniz dışında yapıldıysa ve toplam tutara yansıtıldıysa bu durumda da Tüketici Hakem Heyetine bir dilekçeyle başvuruda bulunulabilir. Böyle bir durumda hayat sigortası için ödediğiniz tutarı geri alma şansınız doğabilir.

Diğer yandan her ne olursa olsun bir hayat sigortası yaptırmak, kredi alımı açısından değilse bile günümüz şartları açısından avantaj ve önem arz eden bir işlemdir. Kredi çekerken yaptıracağınız hayat sigortası size ve ailenize avantaj sağlar.

Bir cevap yazın