Ekonomi

Kredi kartı olanlar dikkat! İşte kredi notunu yükseltmenin yolları!

Günümüzde kredi kartı ile yüklü miktarda harcama yapanların içine girdiği zor durum içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Kredi kartını ya da borçlarını ödeyemeyenlerin ise bankalar tarafından kredi notları düşürülüyor. Artık kara listeye giren bir vatandaş, sadece bankadan değil, hiç bir yerden bir şey alamaz hale geliyor. Eskiden ise kredi notları sadece ticari işletmelere ve ülkelere mahsustu. Ancak artan talep ve ihtiyaçlar yüzünden kredi kartı kullanımının artmasıyla bankalar ödemelerini tahsil etmekte zorluk çekmeye başladılar. Bunun için ödeme istikrarına bakarak derecelendirmeye gitmeyi seçiyor.

KARA LİSTEYE NASIL GİRERSİNİZ?

Kara listeye girmek için borcunuzu 3 ay üst üste ödememiş olmanız yetiyor. Sonrasında ise kredi notu sıfırlanıp kara listeye girme aşaması başlıyor. Borç tamamen bitene kadar da kara listeye kalmaya devam ediyorsunuz. Kredi notu çok büyük bir önem arz etmektedir.

KARA LİSTEDEN NASIL ÇIKARIM?

Kredi notunuzu yükseltmenin ilk yollarından birisi de bankaya sık sık para yatırıp para çekmektir. Bu sayede banka yatan her para için para kazanacak ve sizin mali yapınızı daha sağlıklı inceleyebilecektir. Sık sık para yatırıp çektiğiniz zaman bankaya artık benim param var imajı çizmiş olursunuz.

Bir diğer hamle ise döviz, altın alıp satmaktır. Bankalar yaptığınız her işlemden komisyon sağlarlar. Az miktarlarda da olsa mevduat hesabı açıp faiz geliri elde edin.

Faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vermeniz de kredi notunuzu yükseltip sizi kara listeden çıkarmaya yardım edecektir.

Fakat bu önerilerden en önemlisi ise borcunuzu zamanında ödeyip kara listeye bir daha girmemeye çalışmak olmalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı