Ekonomi

Kredi kartı kullananlara kritik uyarı! Sakın bunu yapmayın…

Kredi kartı kullanan herkesi ilgilendiren haber... DPC Kişisel Veri Danışmanlığı Ceosu Avukat Sefa Karcıoğlu, özellikle koronavirüs nedeniyle online alışverişlerin arttığı bu dönemde internetten alışveriş yapanlara yönelik kritik uyarıda bulundu.

Kredi kartı kullananlar dikkat! DPC Kişisel Veri Danışmanlığı Ceosu Avukat Sefa Karcıoğlu, internetten online olarak alışveriş yapanlara yönelik kritik uyarıda bulundu. Karcıoğlu, “Yüksek limitli kredi kartı kullanmayın, sanal kart tercih edin” dedi.

Karcıoğlu, özellikle bu dönemde internetten alışveriş yaparken çok daha dikkatli ve seçici olunması gerektiği konusunda uyardı:

‘SANAL KART KULLANIN’

“Yüksek limitli kredi kartı kullanmayın. Sanal kart kullanmayı tercih edin. Mesafeli satış hükmü metnini son satırına kadar mutlaka okunması gerekiyor. Kişisel verilerin korunması hükmü metninin sunulup sunulmadığına dikkat etmemiz gerekiyor. Üye olmadan devam et seçeneğinin sunulmuş olması gerekiyor. Mobil cihazlarımıza indirmeyi düşündüğümüz uygulamaların hangi verilerimize erişim izni istediğini mutlaka gözden geçirmeliyiz.”
Sefa Karcıoğlu, Covid-19 ile mücadele sürecinde kişisel verilerin korunması özelinde şirketlerin de bir dizi önlem alması gerektiğinin altını çizdi ve uyarılarını şöyle sürdürdü:

“Anılan hükümler uyarınca veri sorumlusu sirketlerin virüs ile mücadele süresince süpheli veya hasta personelinden saglık bilgileri dısındaki verileri (en son görüstügü kisiler, seyahat bilgileri gibi) Kanunun 5.maddesinde belirtilen hukuka uygunluk sebeplerinden birine dayanarak temin etmesi gerekiyor. Bununla birlikte söz konusu personelden talep edilecek saglık verilerinin ise (ates derecesi, gösterdigi semptomlara dair bilgiler, kronik hastalıkları gibi) ancak personelin açık rızasının alınmasıyla islenebilecegi unutulmamalı.”