Ekonomi

Kredi kartı kullanan çalışanları ilgilendiren flaş karar: Ceza kesildi!

Milyonlarca çalışan kredi kartı kullanıyor. Kredi kartı kullanan çalışanları ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Banka müşterisine ait ekstre kişisel mail adresi yerine, firma üzerinde tanımlı mail adresine gönderilmesi bankanın ceza almasına neden oldu.

Online alışverişlere gösterilen ilgi ile beraber kredi kartı kullanan vatandaşlar da arttı. Türkiye’de milyonlarca kredi kartı kullanıcısını ilgilendiren flaş bir gelişme yaşandı. Banka bir müşterisinin kredi kartı ekstresine dair maili kişisel mail yerine şirket mailine gönderdi. Bunun üzerine çalışan vatandaş KVKK’ya dilekçe göndererek veri sorumlusu hakkında Kanun çerçevesinde gerekli işlemlerin yapılması talep etti.

60 bin TL ceza kesildi

Banka ise savunmasında müşterinin ortağı olduğu firmanın iletişim adresi olduğu, firmanın talimatı doğrultusunda firmaya ve ortaklarına tahsis edilen ticari kredi kartlarının ekstrelerinin söz konusu e-posta adresine gönderilmekte olduğunu iddia etti. Ancak bankanın savunmasına rağmen kurul bankanın 60 bin TL ceza ödemesine hükmetti.

Söz konusu kararda, “Veri sorumlusunun ilgili kişinin kredi kartı ekstresinde yer alan kişisel verilerini, kendisine ait olmayan bir e-posta adresine göndermek suretiyle Kanunun 5 inci maddesinde düzenlenen kişisel veri işleme şartlarından biri bulunmaksızın üçüncü kişilerle paylaştığı ve bu yönüyle yasaya aykırı bir kişisel veri aktarımı gerçekleştirdiği sonucuna varılmıştır.” İfadeleri kullanıldı.