Ekonomi

Kredi kartı borcu olanlar için corona virüsü düzenlemesi yapıldı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kredi kartı borcu olanlar için corona virüsü düzenlemesi yaptı. Kurum tarafından hazırlanan çalışma ile beraber, kredi kart limiti 1300 TL olanların limiti 2000 TL’ye arttırılacak. Ayrıca asgari tutarıbir yıl içinde üç kez ödenmeyen kredi kartlarının kullanıma kapatılması yıl sonuna kadar uygulanmayacak.

Türkiye’de devam eden corona virüsü salgınının ekonomik etkileri nedeniyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yeni düzenleme yaptı. Kredi kartı borcu olanlara yönelik yapılan düzenleme ile gelirini beyan edemeyen müşterilerine tanıyabildiği azami 1.300 Türk lirası limit, 2 bin Türk lirasına çıkarıldı. Ayrıca asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartlarının nakit kullanımına veya nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılmasına ilişkin hükümlerinin, 31.12.2020 tarihine kadar uygulanmamasına karar verildi.

İşte BDDK’dan yapılan yazılı açıklama:

“BDDK’nın bugün tarihli ve 9093 sayılı Kararı ile; 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun (Kanun) 9’uncu maddesinin ikinci fıkrası ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin (Yönetmelik) 22’nci maddesinin birinci ve üçüncü fıkrasında yer alan ve 06.09.2016 tarihli ve 7004 sayılı Kurul Kararı ile 1300 Türk Lirası olarak belirlenen sınırın Kanunun 47’nci maddesi uyarınca 2000 Türk Lirası olarak artırılmasına, COVID-19 salgını nedeniyle içinde bulunduğumuz koşullar ve alacaklı taraf olan kart çıkaran kuruluşları koruyucu bir düzenleme olduğu dikkate alınarak, Yönetmeliğin 22’nci maddesinin ‘Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı; toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına, üst üste üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılır. Söz konusu kredi kartlarının limitleri dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamaz ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulur.’ hükmünü amir altıncı fıkrasının, asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartlarının nakit kullanımına veya nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılmasına ilişkin hükümlerinin, 31.12.2020 tarihine kadar kart çıkaran kuruluşlarca uygulanmayabileceğine karar verilmiştir.” denildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu