Ekonomi

Kredi çeken herkesi ilgilendiriyor: Bankanın para iadesi yapmasına karar verildi!

Milyonlarca vatandaş özel ve kamu bankalarından krediler kullanıyorlar. Ancak kredi kullanan ve kredi kullanacak olan vatandaşları ilgilendiren önemli bir karar alındı. Kredi çekerken müşterinin onayı olmadan hayat sigortası yapıldığı için bankanın paraiadesi yapmasına karar verildi.

Türkiye’de vatandaşlar ihtiyaç halinde banka kredilerinden faydalanıyorlar. Yaklaşıl bir sene önce 100 bin liralık ihtiyaç kredisi çeken bir vatandaş ise onayı olmadan hayat sigortası yapan banka hakkında Tüketici Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Tüketici Mahkemesi başvuruda bulunan vatandaşı halı buldu. Bankanın vatandaşa bin 580 TL para iadesinde bulunmasına karar verildi.

Şikayetin 30 gün içerisinde yapılması gerekiyor

 

Konu hakkında açıklamada bulunan vatandaş, “Bir bankadan tüketici kredisi kullandım. Kullandığım krediye istinaden hayat sigortası oluşturduklarını söylediler. Bankaya istemediğimi söyledim. Ve para iadesi talep ettim. Ancak bankadan ret cevabı aldım. Ben de yasal hakkım olan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yaptım. Sonrasında ilgili banka bana dava açtı. Ancak Tüketici Mahkemesi lehime karar verdi ve bin 580 lira gibi bir para iadesi olacak. Vatandaşlarımız hayat sigortasının zorunlu olmadığını bilmeli. Aynı zamanda illa kredi çektikleri bankadan değil, istedikleri bir bankadan hayat sigortası yapabileceklerini söylemek isterim” ifadelerini kullandı.

Bu durum ile karşılaşan tüketicilerin kredilerini çektikten sonra 30 gün içerisinde şikâyetlerini yapmaları gerekiyor.