Eğitim

KPSS HES kodu şart mı? KPSS HES kodu nasıl alınır?

KPSS Lisans sınavı öncesinde en çok merak edilip soru oldu. Peki, KPSS HES kodu almak şart mı? KPSS için HES kodu nasıl alınır? Sorularının cevabı haberimizin içinde.

KPSS Lisans sınavını için çok az zaman kaldı. Adaylar yarın 6 Eylül’de sınava girecekler. Sınav öncesinde adayların en çok merak edilip araştırdıkları sorular ise “KPSS HES kodu nasıl alınır?” ve “KPSS HES Kodu gerekli mi?” oldu. Peki, KPSS HES kodu nasıl alınır? KPSS HES kodu almak şart mı? İşte, merak edilen detaylar…

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halit Aygün yaptığı açıklamada, KPSS ve diğer sınavlarda koronavirüs pandemi önlemlerini uygulamaya devam edeceklerini söyledi. Prof. Dr. Aygün’ün “Covid-19 ile ilgili durumu olan adaylar, HES kodlarından belirlenecek ve sınav merkezlerimizde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alınacaklar” ifadeleri sonrası “KPSS HES Kodu nasıl alınır?” sorusu akıllara geldi.

PEKİ, HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu, Sağlık Bakanlığı’nın “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üzerinden “HES kodu işlemleri” bölümüne girilerek alınıyor. Ardından “HES kodu oluştur” butonuna tıklanacak ve kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşturuluyor. Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim yine vatandaşların kendi kontrolünde. Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebilecek. Hangi kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, dilerse iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabilecek.

KPSS İÇİN ÖSYM SINAVI İÇİN HES KODU OLUŞTURULACAK

HES uygulamasını indirdikten sonra HES kodu işlemleri panelinden yeni kod ekle diyerek ÖSYM sınavları için HES kodu işlemini gerçekleştirebilirsiniz. HES Kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabilecek.

CEP TELEFONUYLA HES KODU ALMA

Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

KPSS GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?

KPSS giriş belgesi ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sayfası AİS üzerinden ÖSYM e-Devlet uzantısı ile giriş yapılarak veya direk ÖSYM şifresi ile sisteme giriş yapılarak rahatlıkla çıkarılabilir. Sınav giriş belgesinin olmaması halinde adaylar sınava alınmayacaklar.

ÖSYM AİS İÇİN TIKLAYIN