Kamu

KPSS 60 puanı olanlar dikkat: TBMM arşivlerde görevlendirmek üzere memur alımları yapacak!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) memur alımı için ilana çıktı. İlanda KPSS puan türünden en az altmış puan almış olan adayların başvuruda bulunabileceği belirtildi. Peki, hangi kadrolar için alım yapılacak? Başvurular nasıl ve ne zaman yapılacak?

TBMM arşivlerde görevlendirmek üzere memur alımı yapacağını açıkladı. KPSS en az 60 puana sahip olan adayların 19.04.2021 – 03.05.2021 tarihleri arasında online olarak başvuruda bulunabileceği açıklandı. 10 memur alımı için kadrolara alımın KPSS puanı, yazılı sınav ve sözlü sınav yöntemleri ile yapılacağı açıklandı.

SINAV ŞEKLİ

Sınavın yazılı aşaması için, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) 2019-2020 yıllarında gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavlarının (KPSS) sonuçları esas alınacaktır. Kadro unvanlarına göre KPSS’den en yüksek puan alan adaydan başlanarak duyurulan kadroların üç katı aday (son sıradaki adayla aynı puana sahip olan diğer adaylar dâhil) sözlü sınava alınacaktır.

ARANAN ŞARTLAR

Sınava başvuruda bulunacak adayların; a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinde yer alan genel şartları taşımaları, b) Sınav açılan kadrolar için aranan şartları taşımaları ve belirtilen KPSS puan türünden en az altmış puan almış olmaları, gerekmektedir.

BAŞVURU TARİHİ, ŞEKLİ VE YERİ

Başvurular,19.04.2021 – 03.05.2021 tarihleri arasında https://www.turkiye.gov.tr/tbmm-baskanligi internet adresi üzerinden elektronik ortamda yapılacak olup şahsen veya posta yolu ile yapılacak başvurular dikkate alınmayacaktır. Adaylar başvuru süresi içinde başvuruda bulunduğu kadroya ilişkin öğrenim belgesi (diploma) ile kadrolar itibarıyla sınav ilanında belirtilen belgenin bir örneğini (pdf, jpg vb. formatta) başvuru sisteminde kayıtlı e-posta adresleri üzerinden ikb.sinav@tbmm.gov.tr mail adresine gönderecek olup belge ibrazında bulunmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

SÖZLÜ SINAV

Yazılı sınav puanı esas alınarak yapılacak sıralamaya göre sözlü sınava katılmaya hak kazanan adayların isim listesi ile sınavın yapılacağı yer, gün ve saat http://www.tbmm.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir. Sözlü sınavda başarılı sayılabilmek için en az yetmiş puan almak şarttır. Sözlü sınav sonucunda, yazılı sınav puanının %60’ı ile sözlü sınav puanının %40’ı toplanarak adayların giriş sınavı puanı tespit edilecektir.

TBMM tarafından verilen ilana ulaşmak için tıklayınız.