Gündem

Kötü haber: Kritik uyarı yapıldı! Yeni varyant ortaya çıktı

Tüm dünyanın hala mücadele ettiği koronavirüs salgınıyla ilgili kötü haberler gelmeye devam ediyor. Ortaya çıkan yeni varyantlar endişeye neden oluyor. İlk olarak Hindistan’da tespit edilen ve Türkiye de dahil çok sayıda ülkeye yayılan Delta varyantının ardından bir kabus daha ortaya çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni kabusla ilgili kritik uyarıda bulundu. DSÖ haftalık raporunda, ilk kez ocak ayında Kolombiya’da tespit edilen “B.1.621” varyantına dikkat çekti. Raporda “Mu Varyantı” olarak adlandırılan varyantın” incelenmesi” gereken varyantlar arasında olduğuna dikkat çekildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 31 Ağustos’ta yayımladığı haftalık raporunu, özellikle Güney Amerika’da etkili olan ‘B.1.621’ varyantına ayırdı.

Raporda, varyantın “incelenmesi” gereken varyantlar arasında olduğuna dikkat çekildi. Güney Amerika ve Avrupa’da vakalar olduğunun altı çizildi.

HIZLA YAYILIYOR

DSÖ, “Mu Varyantı”nın küresel yaygınlığının şu anda yüzde 0,1 seviyelerinde olmasına rağmen, Kolombiya’da vakaların yüzde 39’unu ve Ekvador’daki vakalarını yüzde 13’ünü oluşturduğunu açıkladı. Buna bağlı olarak da yaygınlığın sürekli artış gösterdiği vurgulandı.

ORTAYA ÇIKAN 4 VARYANT ENDİŞEYE NEDEN OLDU

DSÖ, koronavirüs varyantlarını iki sınıfa ayırarak inceliyor. VOC (endişe varyantları) ve VOI (ilgi varyantları) olarak ayrılıyor.

Şimdiye kadar dört varyant endişe varyantları listesine girdi. Bunlar; 193 ülkede görülen Alfa, 141 ülkede görülen Beta, 91 ülkede tespit edilen Gamma, 170 ülkede tespit edilen ve son dönemde etkili olan Delta varyantları olarak belirtiliyor.

“Mu Varyantı” şimdilik “ilgi varyantları” arasında sınıflandırılıyor.