Kamu

Koruyucu Aile Şartları Nelerdir? Koruyucu aile olma detayları

Türkiye’de koruyucu aile olmak için bazı şartların sağlanması gerekiyor. 25-65 yaş arasında olanlar koruyucu aile olmak için müracaatta bulunabiliyorlar. Peki, koruyucu aile olma şartları nelerdir? İşte koruyucu aile ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Koruyucu aile olmak isteyenlerin belli prosedürleri yerine getirmesi gerekir.egehaber.com Hazırladığımız makalemizde koruyucu aile olmak için gerekli şartlar, müracaat aşamaları, istenilen evrak ve belgelerle ilgili bilgiler yer alır. Koruyucu aile olmak isteyenler detaylara haberimizden ulaşabilir

Koruyucu Aile Şartları Nelerdir?

Koruyucu aile olmak için istenen şartlar vardır. egehaber.comAşağıda koruyucu aile olma şartları hakkındaki detaylar:

Koruyucu aile olmak için ilk önce T.C. vatandaşı olmak gerekir.

Bunun dışında koruyucu aile olacaklar, Türkiye’de sürekli yaşamalıdır.

25-65 yaş arasında olanlar koruyucu aile olmak için müracaatta bulunabilir.

Bununla birlikte eğitim durumun en az ilkokul mezunu olması şartı aranır.

Koruyucu ailelerin her ay maddi açıdan düzenli bir şekilde kazanç elde etmeleri gerekir. Çünkü koruyucu aile olacaklar, çocuğun bütün gereksinimlerini karşılamaktadır.

Bununla birlikte çocukların biyolojik ailelerinden izin alınması gerekir.

Yukarıda verilen şartlar doğrultusunda koruyucu aile olmak isteyenler, yetkili mahkemeye veya kuruma giderek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir.

Koruyucu Aile Olmak İçin Başvuru Nereden Yapılır?

Koruyucu aile olma şartlarını sağlamak için başvuru işlemlerinin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. egehaber.comAşağıda başvuracakların izlemeleri gereken adımlar sırasıyla verilmektedir:

İnternet üzerinden koruyucu aile olma şartlarını sağlamak için başvuruda bulunacaklar, ilk önce e-devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile beraber girmelidir.

Daha sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Bakanlığı sekmesi üzerinden “Koruyucu Aile İlk Görüşme Talebi” bölümüne gidilmelidir.

Ekrana gelen sayfada görüşme işlemleri ayarlanarak başvurular tamamlanabilir.

Bunun dışında aileler, Aile, Çalışma ve Sosyal Bakanlığı’nın en yakın merkezine başvuru dilekçesi ile beraber giderek işlemlerini halledebilir.

Yukarıda verilen başvuru adımlarından sonra gerekli görüşmeler yapılarak yasal olarak imzalar atılır ve aileler çocukların bütün maddi sorumluluklarını üstlenmiş olur.

Koruyucu Aile Olmak İçin Gerekli Evraklar

Koruyucu aile olmak için kurum tarafından istenilen evraklar vardır. Aşağıda Aile, Çalışma ve Sosyal Bakanlığı’na başvuruda bulunmak için gidilirken götürülmesi gereken evraklar listelenmektedir:

Başvuruda bulunan ailelerin T.C. kimlik belgesinin fotokopisini ve vesikalık resimlerini teslim etmesi gerekir.

Bununla birlikte eğitimde hangi dönemde mezun olunduğuna dair diplomanın getirilmesi gerekir.

Ailelerin aylık olarak ne kadar kazanç sağladıklarını gösteren maaş bordrolarını kuruma göstermeleri gerekir.

Ayrıca e-devlet sistemi üzerinden adli sicil kaydının alınması şartı aranır.

Bununla birlikte ailelerin hastanelerden sağlık raporlarını temin etmesi gerekir.

Yukarıda verilen belgelerin eksiksiz bir şekilde toplanması gerekir. Bu sayede aileler koruyucu olmak için başvuru işlemlerini çabuk bir şekilde tamamlayabilir.

Koruyucu Aileler Ne Yapmakla Sorumludur?

Koruyucu ailelerin bazı sorumlulukları vardır. Aşağıda koruyucu aile olma şartları çocuklara yapmakla yükümlü oldukları görevleri yer alır:

Koruyucu ailelerin çocukların zihinsel ve bedensel gelişmelerinin daha iyi bir seviyede olması için gereken bütün maddi ve manevi desteği sunmaları gerekir.

Bununla birlikte çocukların ilgi alanlarına yönelik çalışmalara ve aktivitelere katılmasını sağlayarak ilerde mesleki hayatlarında önemli bir adım atmalarına destek olmalıdırlar.

Bunun yanı sıra koruyucu ailelerin çocukların gerçek aileleri ile iletişimlerinin bozulmaması için sürekli olarak görüşmelerine imkân vermeleri gerekir.

Yukarıda verilen görev ve sorumlukları yerine getirmeyi kabul eden her aile, koruyucu aile olmak için yetkili kuruma giderek başvuru işlemlerini yapabilir.

Koruyucu Ailenin Ödedikleri Yardım Miktarı Ne Kadardır?

Koruyucu ailelerin ödedikleri para yardımları çocukların yaş durumlarına göre farklılık gösterir. Aşağıda koruyucu ailelerin aylık olarak çocuklara ödedikleri paraların tutarları ile ilgili bilgiler açıklanmaktadır:

Koruyucu olarak üstlenilen çocukların yaşı 0-3 arasında ise aileler, 670 TL para ödemesi yapar.

4-5 arasında çocuklara ödenecek para ise 1005 TL değerinde olur.

Bunun yanı sıra 6-14 yaş arasındaki çocukların koruyucu aileleri toplamda 1072 TL para yardımında bulunur.

Çocukların 15-18 yaş arasında olması durumunda ise ödenecek paranın miktarı 1140 TL olarak belirlenir.Koruyucu aileler, 19 yaş ve üzeri çocuklara ise aylık olarak 1207 TL para yardımında bulunur.

Yukarıda verilen miktarları koruyucu aileler, seçecekleri çocukların yaşlarına göre ödemelidir.

Koruyucu Aile Olmak İçin Çocuk Sayısı

Koruyucu aile olmak için üstlenilecek çocuk sayılarının sınırının geçilmemesi gerekir. Koruyucu ailelerin maddi ve manevi anlamda çocuklara yardımda bulunması için en fazla 3 adet sınırını aşmamaları gerekir. Çünkü üstlenilecek çocukların sayısı ne kadar fazla olursa, çocuklarla ilgilenme durumları da o kadar zorlaşır. Bu yüzden aileler, en fazla 3 tane çocuğun maddi ve manevi sorumluklarını üstlenmelidir.

Koruyucu Ailenin Çocukları Alma Süreci

Koruyucu ailelerin çocukları alma süreçleri detaylı bir şekilde gerçekleşir. Aileler ilk önce Aile, Çalışma ve Sosyal Bakanlığa gerekli evrak ve başvuru formunu götürdükten sonra kurum tarafından başvurular incelenir. Başvuruların detaylı bir şekilde incelenip onaylanmasından sonra çocuğu, koruyucu ailesinin alması beklenir. Bunun için başvuru onayından sonra ailelere çocukları almaları için kuruma gelmeleri gerektiği bilgisi verilir. Çocuğu alacak aile kuruma gelerek teslim alır. Daha sonra görevliler tarafından ailelerin evleri kontrol amaçlı izlenir. Yani kurumdan görevlendirilen kişiler, ailelerin evine sıklıkla gelerek 2 aya kadar inceleme işlemlerini yapar. Koruyucu aile, çocuğun her ihtiyacını karşılıyorsa, kesin olarak çocuğa teslim edilmesi için iki taraf arasında sözleşme imzalanır. Bu sözleşme sayesinde koruyucu aileler çocukların sorumluklarını yasal olarak tamamen üstlerine almış olur. Böylece çocuklar ailelere resmi olarak verilir.

Kaynak: egehaber.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu