Gündem

Korsanların kaçırdığı 15 Türk denizciden güzel haber!

Nijerya’da korsanlar tarafından kaçırılan 15 Türk denizciden güzel haber geldi. Gine Körfezi açıklarında korsanlar tarafından Mozart gemisinden kaçırılan 15 Türk denizci kurtarıldı. Yürütülen operasyonlar sonucunda 15 Türk denizci sağ salim teslim alındı.

Mozart isimli gemiye, 23 Ocak 10.36’da Nijerya’nın Lagos kentinin yaklaşık 180 mil açığında deniz haydutları saldırmıştı. 28 Ocak’ta deniz haydutlarıyla kurulan ilk temasın ardından bugün sevindiren bir gelişme yaşandı. 15 Türk denizci, haydutların elinden hiçbir zarar almadan kurtarıldı.

Boden Denizcilik Genel Müdürü Levent Karsan, denizcilerin şu an Nijerya’da olduğunu ve sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti.

Korsanlar bir süre önce geminin kaptanı ile şirket yetkililerini fidye talebi ile ilgili görüşme yapmıştı. Korsanlar tüm mürettebatın isimlerini sayıp iyi olduklarına dair kanıt sunmuşlardı. Kaçırılma anında bir kişi de yaşamını yitirmişti.

‘SAĞLIK DURUMLARI İYİ’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Büyükelçimiz kaptan ile görüştü. Sağlık durumları iyi. Kaptan sağlık durumlarının iyi olduğunu iletmiş. Biz de aileleri bilgilendirdik” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gine Körfezi açıklarında korsanlar tarafından Mozart gemisinden kaçırılan 15 Türk denizcinin kurtarılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, “Büyükelçimiz kaptan ile görüştü. Sağlık durumları iyi. Kaptan sağlık durumlarının iyi olduğunu iletmiş. Biz de aileleri bilgilendirdik. Cumhurbaşkanımızı tüm gelişmelerden her aşamada haberdar ettik. Talimatları doğrultusunda süreci koordine ettik. Gizlilikle bu süreci yürüttük” dedi.