Gündem

Koronavirüsünden dolayı cezaevleri tahliyesi yolda!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü tüm dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. 300 bin mahkumun bulunduğu cezaevlerine hükümetten koronavirüsü riskine karşı infaz düzenlemesi paketi çıkarılmaya hazırlanıyor.

Binlerce insanın ölümüne sebep olan koronavirüsü tüm dünyaya yayılmaya devam ediyor. Vatandaşların korku ve paniğe sebep olduğu virüs salgını ile ilgili yeni kararlar alınması bekleniyor.

“BU İŞİ BİR AN ÖNCE ÇÖZÜN”
Bu konu hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Bu işi bir an önce çözün” talimatı vermişti. Ayrıca terör, cinsel suçlar, kasten adam öldürme, uyuşturucu ticareti gibi suçlar bu düzenlemeden kapsam dışı tutulacak.

“İNFAZ DÜZENLEMESİYLE ALAKALI SON AŞAMAYA GELMİŞ BULUNMAKTAYIZ”
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş da konu hakkında açıklamalarda bulunarak “İnfaz düzenlemesiyle alakalı son aşamaya gelmiş bulunmaktayız” dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda değişikliği öngören 2. Yargı Paketi’ni Meclis Başkanlığına sunduklarını bildirdi.

Koronavirüsü tedbirleri kapsamında hükümlü ve tutukluların telefonla görüşme hakkı haftada ikiye çıkarıldı. AK Parti, koranavirüs salgınında önemli risk taşıyan cezaevleri için yürüttüğü infaz indirimi düzenlemesine ilişkin çalışmada sona geldi. Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerine “virüs bulaşmadan” yaklaşık 100 bin mahkumun tahliyesi öngörülürken, infaz sisteminde yapılacak değişiklikle cezada oransal indirime gidilmesi planlanıyor.

Tüm bunlarla birlikte cezaevlerini hem rahatlatmak hem de koronavirüs salgını riskini azaltmak için, rafta bekleyen infaz düzenlemesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından masaya yatırıldı ve Bakan Gül’ün hızlıca AK Parti Grubu ile çalışmayı tamamlamasını istediği öğrenildi.