Gündem

Koronavirüsün yaşadığı sıcaklık derecesi nedir?

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü tüm dünyaya hızla yayıldı. Dünya genelinde son alınan verilere göre 30 bin insan virüsten dolayı hayatını kaybederken Hong Kong Üniversitesi'nde bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda koronavirüsün 4 derecelik ısıda uzun süre aktif kalmayı sürdürdüğü ortaya çıktı.

Tüm dünya çapında tehdit haline gelen koronavirüsü ile ilgili Hong Kong Üniversitesi’nde yapılan araştırmada dikkatleri çeken bir ayrıntıya rastlandı.

VİRÜSÜN SEVDİĞİ SICKLIK BELLİ OLDU
Medrxiv sitesinde yayınlanan verilere göre araştırmacıların çıkardığı sonuçlar, koronavirüs’ün 4 derecelik sıcaklıkta uzun süre stabil kaldığını, dezenfeksiyon yapılmaması durumundaysa etkisinin ancak 14 gün sonra düşmeye başladığını ortaya koydu.

70 DERECEDE ETKİSİNİ YİTİRİYOR
Bunun yanı sıra koronavirüsün yüksek ısılara dayanamadığı ve 70 derece sıcaklıkta 5 dakika içinde etkisini yitirdiği kaydedildi.

YÜZ MASKELERİNDE 7 GÜN YAŞAYABİLİYOR
Virüsün çeşitli nesnelerin yüzeyinde ne kadar kalabildiğini de araştıran bilimciler, Koronavirüs’ün kağıt üzerinde en fazla 3 saat kalabildiğini, giysiler ve işlenmiş ahşap üzerinde 2 güne kadar, cam yüzeyde 4 güne kadar, plastik yüzeylerde ise 1 haftaya kadar dayanabildiğini saptadı. Koronavirüs’ün tıbbi maskelerin dış yüzeyinde 7 güne kadar kalabileceğini belirleyen uzmanlar, maskelerin titiz bir şekilde dezenfekte edilmesi çağrısında bulundu.