Gündem

Koronavirüsün vücutta kalma süresi sandığımızdan uzun mu? Bilim insanlarından flaş açıklama!

Bilim insanları koronavirüsün vücutta kalması ile ilgili flaş bir açıklamada bulundu. Alınan bilgilere göre Pekin'de bir sağlık kurulışunda çalışma yürüten bir grup bilim insanı koronavirüsün vücuttan çıkma süresinin daha uzun olduğunu savundu.

Pekin’deki bir sağlık kuruluşunda çalışma yürüten bir grup bilim insanı, koronavirüsün vücutta kalma süresi ile ilgili flaş bir açıklamada bulundu.

1 İLE 8 GÜN ARASINDA VÜCUTTA KALMAYA DEVAM EDİYOR
Yeni tip koronavirüs vakalarının yarısında virüsün, semptomlar kaybolduktan sonra bir ila sekiz gün daha vücutta kaldığını tespit etti. Çalışma sonuçları ATSJournals dergisinde yayınlandı.

Bilim insanları, Pekin’deki bir hastanede 28 Ocak-9 Şubat tarihleri arasında tedavi gören ve yaş ortalaması 35.5 olan 16 hastanın verilerini analiz etti.

Sputnik’in aktardığına göre, MedicalXpress’e konuşan çalışma grubu üyelerinden Dr. Lokesh Sharm, “Çalışmanın en önemli sonucu, hastaların yarısının semptomlar ortadan kalktıktan sonra virüsü salgılamaya devam etmesidir” ifadelerini kullandı.

İYİLEŞTİKTEN SONRA 1-2 HAFTA DAHA SÜRE UZATILMALI
Sharm, hastaların iyileştikten sonra virüsü vücuttan atma sürelerinin bir ila sekiz gün arasında değiştiğini belirtti.

Çalışma grubunun bir başka üyesi Lixin Xie ise, karantina süresinin hastalar iyileştikten sonra bir iki hafta daha uzatılmasını önerdi.

Bilim insanları, çalışmanın yaşlı hastaları kapsamadığını, yaşlıların bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle virüsün muhtemelen vücutlarında daha uzun süre kalacağını kaydetti.