Gündem

Koronavirüsten vefat oranının en yüksek olduğu Gümüşhane’de panik!

Bilim Kurulu toplantısının ardından dün kameralar karşısına geçerek önemli değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüsten vefat oranının en yüksek olduğu ilin Gümüşhane olduğunu duyurmuştu. Gümüşhanede yaşayan vatandaşlar açıklamanın ardından maske ve sosyal mesafe kurallarına daha çok uymaya başladı.

Normalleşme aşamalarına geçtiğimiz şu dönemlerde Türkiye’de koronavirüs vaka sayılarının yeniden artması durumunda Bilim Kurulu toplantısı gerçekleştirilmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca düzenlenen basın toplantısında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Koronavirüsten hayatını kaybeden en yüksek vefat oranının Gümüşhane olduğunu açıklayan Bakan Koca, vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Gümüşhanede yaşayan vatandaşlar Bakan Koca’nın açıklamalarından sonra sosyal mesafe ve maske kurallarına daha çok önem vermeye başladı.

CAMİ HOPARLÖRÜNDEN UYARILAR PEŞ PEŞE GELİYOR

Gümüşhaneliler, açıklanan bu istatistik bilginin ardından maske ve sosyal mesafe kurallarına daha fazla riayet ettiği gözlendi. Kentte vatandaşlar, cadde ve sokaklarda koronavirüs tedbirlerine uyuyor, maskelerini takarak sosyal mesafeye dikkat ediyor. Caddelerde güvenlik güçleri, resmi araçlardan sürekli maske ve sosyal mesafe anonsu yapıyor, cami hoparlörlerinden de günün belirli saatlerinde uyarılar peş peşe geliyor.

“İNSANLAR REHAVETE KAPILMIŞ DURUMDA”

Sokakların çok kalabalık olduğunu ifade eden Mehmet Ali Demet, “Genel olarak vatandaşlar kurallara uyuyor. Vaka sayısı azdı. Kurallara uymayan da oluyor. Herkesin kurallara uyması lazım. Bu artışın nedeni de insanlar rehavete kapılmış olabilir. Gurbetçiler de gelmeye başladı, onlar da bulaştırmış olabilir” dedi.

Vatandaşların genel olarak kurallara uyduğunu belirten Mustafa Ünlü de “Allah’ın verdiği canı ancak Allah alır. Son zamanlarda il dışından çok gelen oldu. Bu zamana kadar Gümüşhane’de çok vaka olmamıştı” diye konuştu.

HERKES ÇOK TEDİRGİN

İl dışından gelen kişilerin vaka sayısında artışına neden olduğunu iddia eden Cemil Ülker, “Herkesin kurallara uyması lazım. Bu koronavirüs çok ciddi bir hastalık. Şu maskeyi takmak çok kolay değil, ancak herkesin takması gerekiyor, herkesin duyarlı olması lazım. Bakan Koca’nın açıklamasından sonra maske takan kişi sayısında artış var gibi, herkes çok tedirgin” ifadelerini kullandı.

Gümüşhane’de üniversite okuyan Kübra Bak, “3 gün önce Gümüşhane’ye geldim. Burada herkesin kurallara uyduğunu düşünüyorum. Seyahat kısıtlaması kaldırılınca vatandaşlar Gümüşhane’ye geldi, o kişiler bulaştırmış olabilir” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu