Sağlık

Koronavirüste yeni tehdit! Çocuklar da tehlikede!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan sanıldığının aksine çocukların da tehdit altında olduğunu söyledi. Ceyhan; "Çocuklar takabildiği her yaşta maske takmalı" dedi. 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs hakkında yeni açıklamalar yaptı. Ceyhan yaptığı açıklamada; “2 Yaşın altındaki çocuklara maske önermiyoruz; ama 2 yaşın üzerindeki çocuk takabiliyorsa takmasında yarar var. Çocuk, takabildiği yaşta maske takmalı” dedi.

Koronavirüsün çocuklar üzerindeki etkilerinin tam olarak aydınlatılamaması sağlık dünyasında tartışmalara sebep olmaya devam ediyor. Son olarak Dünya Sağlık Örgütü, 12 yaş ve üzerindeki çocukların maske  takmasını, 6 ile 11 yaş arasındakilerin ise bulundukları yerlere ve taşıdıkları riske göre maske takması gerektiğini belirtmişti. DSÖ, 5 yaşından küçük çocukların ise maske kullanmalarına gerek olmadığını ifade etmişti.

Yapılan açıklamadan sonra değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, DSÖ’nün yaptığı açıklamanın hiçbir bilimsel temeli olmadığını belirtti. Ceyhan 2 yaşın üstündeki çocukların maske takmasında yarar gördüğünü belirterek; “5 yaşın altı, 12 yaş gibi böyle bilimsel bir veri yok. Böyle önerileri de çok karmaşık hale getirmemek lazım. Maskenin herkesin takması durumunda yararı olduğunu ve büyük silah olduğunu biliyoruz. Bazen yaş ile ilgili bazen de kişinin kendi özellikleri ile ilgili maske takılamıyor. 2 yaşın altındaki çocuklara mümkün olduğu kadar maske taktırmamalı; ama onları da temaslardan uzak tutmak lazım” dedi.

Koronavirüs salgınında bilinenin aksine çocukların da bulaştırıcılığının yaygın olduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan; “Geçtiğimiz hafta bu zamana kadar yapılan en geniş çaplı çalışma ortaya çıktı. Görüldü ki çocuklar yoğun bakımda yatan yetişkinlerden bile çok virüs çıkarabiliyorlar. O yüzden çocuklara, ‘2 yaşın altına maske takmayın’ demek ‘onları alıp kalabalıklara götürün’ anlamına gelmiyor, elden geldikçe uzak tutulacak. 2 yaş üstünde de çocuk takmak istiyorsa ki birçok çocuk takmak istiyor, bu psikolojik bir olay, engel olmamak lazım. Ama ‘Çocuğa mutlaka maske taktırın’ dediğimiz bir üst sınır yok, çocuk takabildiği yaşta maske takmalı” diye konuştu.

“KORONAVİRÜSTEN KAYBETTİĞİMİZ ÇOCUKLAR VAR”

Prof. Dr. Ceyhan, hastalığın hafif seyretmesine rağmen çocuklarda da kayıplar yaşandığını ifade ederek; “Çocuklar da genç yetişkinler de belli bir yaşın üzerinde olan ve kronik hastalığı olan kişilere göre hatta az belirti veriyor, daha az ağır tablolar oluşturuyor. Burada yanlış anlama olmasın, hiç olmuyor anlamında değil. Yoğun bakıma yatan hatta kaybettiğimiz çocuklar oldu. Çocukları uzak tutmak sadece yetişkinleri korumak açısından değil kendi sağlıkları açısında da önemli. Birçok durumda çocukların bir araya gelmesi sadece yetişkinleri değil kendi sağlıklarını da etkiliyor” dedi.