Gündem

Koronavirüsle mücadele eden hemşire ağlayarak yaşadıklarını anlattı!

ABD'de koronavirüsle mücadele eden hemşire ağlayarak yaşadıklarını anlattı. Yaşadıklarını anlatırken işten ayrılmak zorunda kaldığını ve işin sonunun daha iyiye gitmeyeceğini belirtti.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan koronavirüs hızla dünyaya yayılmaya devam ediyor. ABD’de de koronavirüsle mücadele ederken, sağlık çalışanları ekipman yetersizliği nedeniyle zor günler geçiriyor. Chicago’da görev yapan hemşire Imaris Vera, yaşadıkları zor zamanları anlattı ve işini bırakmak zorunda kaldığını belirterek, “Bu işin sonu daha iyiye gitmeyecek.” dedi.

Ülkede sağlık çalışanlarına verilmesi gereken N95 maske ve hastalar için solunum cihazı eksiklikleri ABD’de salgının daha tehlikeli boyutlara ulaşmasına neden oldu.

ABD’de bir hemşire de maske nedeniyle yaşadığı sıkıntılar gözyaşları içinde anlattı ve işini bırakmak zorunda kaldığını duyurdu.

Chicago’da görev yapan Imaris Vera adlı hemşire, bulunduğu hastanede yetersiz maske ve ekipman nedeniyle kendini güvende hissetmediğini belirtti.

Vera, Instagram hesabında gözyaşları içinde şunları söyledi:

“Bu sabah acil servise geldiğimde kafamda tüm hemşirelerin maskelerini taktığını görmeyi hayal ediyordum ancak hiçbir şey yoktu. Her yoğun bakım odası, plastik muşamba ve bantlarla oluşturulmuş ‘odalara’ sahipti. Hemşirelerin bir kısmı maskesizdi. Yöneticime sorduğumda ‘yeterli maske alırsak, önümüzdeki haftalarda personelin cerrahi maske takmasını düşünebiliriz’ dedi. Ben de kendisine bu ameliyat maskeleri bizi korumayacak. Hastalarımızın yüzde 90’ı entübasyonlu ve COVID-19 için pozitif. Hastane ortamında bile insanlar yayıyor’ dedim.”

“Ardından gözlerimden yaşlar aktı ve borçlarımı nasıl ödeyeceğimi, alışverişimi nasıl yapacağımı düşündüm.”

“Son olarak yöneticime gözlerimdeki yaşlarla yalvararak ‘Anlıyorum, bir kıtlığımız var ama kendi maskem var. Kendi N95 maskemi takabilir miyim?’ dedim. Ancak yöneticim reddetti ve giymeme izin veremeyeceklerini söyledi. Ben de rapor hazırladım ve işi bıraktım. Ben bugün hayatımı seçtim.”

‘BU İŞİN SONU İYİYE GİTMEYECEK’

Genç hemşire kendi canını ve sevdiklerini koruyabilmek için bunu yapmak zorunda olduğunu gözyaşları içinde anlatırken “Bu işin sonu daha iyiye gitmeyecek. ABD buna hazır değil ve hemşireler korunmuyor” dedi.

İlgili Makaleler