Gündem

Koronavirüsle ilgili kritik uyarı: Sınırlar açılırsa 2. dalga gelir

Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery, koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulundu. Montgomery, sınırlar açılırsa 2. koronavirüs dalgasını tetikleyebileceğini belirtti. Ayrıca 2. dalganın çok daha etkili olacağı öngörüsünde bulundu. 

Avrupa’da yaz tatili yaklaşırken sınırların yeniden açılması gündemde. Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery, koronavirüsle ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Montgomery, sınırların kapalı kalması gerektiğini belirterek, aksi taktirde 2. koronavirüs dalgasının gelebileceği öngörüsünde bulundu.

Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery, Avrupa’da turizm sektörünü canlandırmak için sınırların yeniden açılması planlarına karşı çıktı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile bazı Avrupalı mevkidaşlarının bu yöndeki hazırlıklarına karşı çıkan Montgomery, “Alman hükümetine sınırları kapalı tutmasını öneriyorum. Her iki yöne de” dedi.

‘İNSANLARIN EVDE KALMASI, EN İYİSİ OLUR’

Almanya merkezli Funke Medya Grubu’nun konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Montgomery, Alman hükümetinin bu konuda “sadece işin ekonomik yanını düşündüğünü ve sağlık açısından riskleri gözardı ettiğini” savundu. “İnsanların evlerinde kalması, onlar açısından en iyisi olur” diyen Dünya Tabipler Birliği Başkanı, normal hayata dönüşün şu an için mümkün olmadığını ifade etti.

SEYAHAT TRAFİĞİ 2. KORONAVİRÜS DALGASINI TETİKLEYEBİLİR

Almanya’ya yeniden turistlerin gelmeye başlaması halinde enfeksiyon tehlikesinin artacağını kaydeden Montgomery, seyahat trafiğinin ikinci bir koronavirüs dalgasını tetikleyebileceğini ve olası bir ikinci dalganın da insanların birincide olduğu kadar dikkatli olmayacakları için daha sert geçeceği öngörüsünde bulundu.

Alman turistlerin en çok rağbet gösterdiği 10 Avrupa ülkesinin dışişleri bakanları ile dün bir video konferans gerçekleştiren Heiko Maas, adım adım normal hayata dönmek istediklerini ifade etmişti.

Almanya ilk etapta, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla kapatılan komşu ülkelerle olan sınırların 15 Haziran tarihine dek açılması için görüşmelerde bulunuyor. Ancak sınırların yeniden herhangi bir kısıtlama olmadan tüm geçişlere açılabilmesi için, halihazırda bazı ülkelerde yürürlükte olan, dış ülkelerden gelenlere yönelik iki haftalık karantina uygulamasının kaldırılması gerekiyor.