Gündem

Koronavirüsle ilgili flaş karar! Artık değişti…

Türkiye'de 9 Ağustos tablosuna göre, 1172 kişiye koronavirüs teşhisi konuldu ve 16 kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı koronavirüs tedavisine ilişkin önemli bir karar aldı. Bu doğrultuda bir kişinin hastanede yatabilmesi için solunum sıkıntısı, nefes darlığı, oral alımda ve beslenmede zorluk olması şartı getirdi.

Türkiye’de 9 Ağustos tablosuna göre, 1172 kişiye koronavirüs teşhisi konuldu ve 16 kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı koronavirüs tedavisine ilişkin önemli bir karar aldı. Bu doğrultuda bir kişinin hastanede yatabilmesi için solunum sıkıntısı, nefes darlığı, oral alımda ve beslenmede zorluk olması şartı getirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Zatürre oranı tüm Türkiye’de düştü” açıklamasında bulundu. Öte yandan Sağlık Bakanlığı, son dönemde tartışma yaratan koronavirüslü hastanın evde takibi konusuna açıklık getirdi. Evde takip ve yatan hasta algoritmasını değiştiren Bakanlık, bir kişinin hastanede yatabilmesi için solunum sıkıntısı, nefes darlığı, oral alımda ve beslenmede zorluk olması şartı getirdi.

HASTALARIN HASTANEDE YATMASI İÇİN ŞART GETİRİLDİ

Sağlık Bakanlığı, ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas-eklem ağrıları, karın ağrısı veya ishal, koku veya tat alma bozukluğu olan kişilerin bundan böyle bakımlarının evde yapılacağını, bu belirtilere, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, oral alımda ve beslenmede zorluk eklenmesi durumunda kişinin hastaneye yatışının yapılabileceğini ve takibinin orada devam edeceğini açıkladı. Evde takibi yapılacak kişiler hafif-orta pnömonili (zatürree) olarak tanımlanırken, hastaneye yatan kişiler ağır pnömonili olarak tanımlandı. Bakanlık daha önce orta pnömonisi olanların da hastanede tedavisini istiyordu.