Gündem

Koronavirüse yakalandıktan sonra rengi değişen doktor öldü!

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün çıktığı yer Çin'de koronavirüs tedavisi gören ve ten rengi koyulaşan doktordan kötü haber geldi. Çin medyasının aktardığı habere göre, Wuhan kentinde ten rengi değişen doktor hayatını kaybetti.

Dünyanın konuştuğu Çinli doktor hayatını kaybetti. Koronavirüs nedeniyle ten rengi değişip koyulaşan doktor Hu Weifeng organlarının zarar görmesi nedeniyle yaşamını yitirdi. Hu Weifeng, koronavirüsü yenme hikayesini anlatmıştı.

Koronavirüsün merkezi Çin’in Wuhan kentinde koronavirüse yakalanan doktorun ten rengi değişmişti. Kardiyolog Dr. Yi Fan ve Ürolog Dr. Hu Weifeng’in corona virüsü yenme hikayesi uzmanları bile şaşkına uğratmıştı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve 6 milyon 390 bin kişinin hastalanmasına neden olan corona virüsün ortaya çıktığı Wuhan’da, virüslü hastaları tedavi eden Kardiyolog Dr. Yi Fan ve Ürolog Dr. Hu Weifeng’in büyük değişime uğradığına ilişkin haber gelmişti.

Söz konusu iki doktorun 18 Ocak’ta corona virüse yakalandığı ve iki ay süren yoğun tedavinin ardından iyileştiği belirtilmişti. Kardiyolog Dr. Yi Fan ve Ürolog Dr. Hu Weifeng’in ​daha sonra ten renklerinin değiştiği gözlemlenmişti. Şaşkına dönen Çinli uzmanlar iki doktordaki ten rengi değişimini virüsün karaciğere hasar vermesine bağlıyordu.

Virüse yakalanan ve daha sonra tedavi edilen Dr. Hu Weifeng, yaşadığı değişimi Çin medyasına anlattı. Dr. Hu Weifeng yaptığı açıklamada, “Bilincim yerine geldiğinde ve sağlık durumumu öğrendiğimde korktum. Sık sık kabuslar görüyordum” ifadelerini kullanmıştı.

HAYATINI KAYBETTİ

Çin medyasında yer alan habere göre, 4 ay boyunca Covid-19 tedavisi gören Wuhan Merkez Hastanesi doktorlarından Hu Weifeng hayatını kaybetti. Çin’de 17 Nisan’dan bu yana Covid-19 kaynaklı ölüm bildirilmiyordu. Bu son ölüm, yarından itibaren resmi istatistiklere dahil edilecek.

Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı Song Jianxin, doktorların organlarının, tedavileri sırasında hasar gördüğünü söyledi. Karaciğerlerinde depolanması gereken demirin, organlar düzgün çalışmadığı için kan damarlarına dolduğunu ifade etti. Bu sebeple, ten renginde değişmenin gözlemlendiği belirtildi. Ürolog Dr. Li Shusheng da doktorların ten renginin zamanla normale dönmesinin beklendiğini ekledi.

ORGANLARI ZARAR GÖRDÜ

Öte yandan bilim insanları, koronavirüsü yenen hastaların hayati organlarında ciddi hasarların meydana gelebileceği ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu’nun (PTSD) ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Yale Üniversitesi’nden Kardiyolog Dr. Harlan Krumholz ise “Covid-19 sadece bir solunum yolu hastalığı değildir. Bu hastalık, kalbi, karaciğeri, böbrekleri, beyni, endokrin sistemini ve kan sistemini etkileyebilir” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu