Gündem

Koronavirüs yasakları geri gelir mi? Bilim Kurulu üyesinden flaş açıklama!

Koronavirüs vakalarının artması akıllara 'Yasaklar geri gelir mi?' sorusunu getirdi. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Kara, maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulmaması halinde kısıtlamaların geri dönebileceğini söyledi.

Türkiye genelinde koronavirüs vakaları ciddi oranda artış gösterdi. Vakaların artması vatandaşların akıllarına ‘Yasaklar geri gelir mi?’ sorusunu getirdi. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Kara, maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulmaması halinde kısıtlamaların geri dönebileceğini söyledi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara, son dönemde artan vakalar sonrası tüm Türkiye’nin merak ettiği “Sıkı tedbirler gündeme gelecek mi?” sorusunu cevapladı.

YENİ TEDBİRLER GELİR Mİ?

Virüslerin özellikle havaların soğuduğu veya ani değişim gösterdiği dönemlerde insanlardan insanlara geçişlerinin biraz daha kolay olduğunu dile getiren Kara, “İnsanlar dışarıda biraz daha rahat oluyor. Bir anda dış ortamdaki yaşam şekline adaptayken içeriye aynı rahatlıkla geçebiliyorlar.” dedi.

‘MASKEYİ DOĞRU ŞEKİLDE TAKMAK GEREK’

Prof. Dr. Ateş Kara, kurallara uyulmazsa yeni tedbirler alınması gerektiğini belirterek, “Her 10 kişiden en az 9’unun maskeli olması ve maskeyi doğru şekilde takıyor olması lazım. Eğer biz bu kurallara uymayı sağlayamazsak, bir şekilde mesafe kuralının uygulamaya girmesi gerekecek. Bu da kısıtlamalar şeklinde olabilir mi, olabilir” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu