Gündem

Koronavirüs vakalarında artış! KKTC’de yeni kısıtlamalar getirildi

Koronavirüs vakalarının artış gösterdiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yeni kısıtlamalar getirildi. Önlemler kapsamında açık ve kapalı alanlarda yapılan eğlencelerde kişi sayısı düşürülürken, düğünlerde maske takma zorunluluğu getirildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 1 Temmuz’da normalleşme dönemine girilmesinin ardından 160 yeni vakanın görülmesi üzerine yeni kısıtlamalar getirildi. Önlemler kapsamında açık ve kapalı alanlarda yapılan eğlencelerde kişi sayısı düşürülürken, düğünlerde maske takma zorunluluğu getirildi.

Resmi gazetede yayınlanan kararlara göre, açık alanda düzenlenecek eğlencelerin kişi sayısının 100 kişi ile sınırlandırıldı. Kapalı alanlarda ise kişi sayısının; 200 m2 ve üzere yerlerde maksimum 50 kişi, 100-200 m2 arası yerlerde maksimum 30 kişi, 50-100 m2 arası yerlerde maksimum 20 kişi, 50 m2 altındaki yerlerde maksimum 10 kişi ile sınırlandırılmasına karar verildi.

DÜĞÜNLERDE MASKE ZORUNLULUĞU

Düğünlerde de maske takılmasının zorunlu olması, sosyal mesafeye dikkat edilmesi, el sıkışması ve temasın olmaması yönünde kararlar açıklandı. Öte yandan, günlük uçuş sayısının bugün gece yarısından itibaren 6 le sınırlandırılması kararı alındı. Deniz yolu ile ülkeye gelen yolcu sayısı da 250’e indirildi.