Gündem

Koronavirüs vakaları artan o ilimizde flaş karar!

Türkiye'de koronavirüsle mücadele devam ederken bayramda oluşan insan topluluğu endişelendirdi. Bilim Kurulu üyeleri kalabalık görüntülere ilişkin yaptığı değerlendirmede vaka sayılarında ciddi artış yaşanacağını dile getirdi. Öte yandan Konya'da koronavirüs vakalarının artmasına rağmen vatandaşlar maske ve sosyal mesafe kuralına uymamakta ısrarcı davranıyor. Rakamların arttığı Hüyük ilçesinde, ilçe merkezi ve dış mahallelerde kurulan halk pazarları iki hafta süreyle kapatıldı.

Kurban Bayramı vatandaşların tatil beldelerine ve sahillere akın etmesiyle oluşan kalabalık görüntüler endişelendirdi. Bilim Kurulu üyeleri vaka sayılarında 10-15 gün sonra vaka sayılarında ciddi artışların yaşanacağını dile getirdi. Öte yandan Konya’da koronavirüs vakalarının artmasına rağmen vatandaşlar maske ve sosyal mesafe kuralına uymamakta ısrarcı davranıyor. Rakamların arttığı Hüyük ilçesinde, ilçe merkezi ve dış mahallelerde kurulan halk pazarları iki hafta süreyle kapatıldı.

Bayramda yaşanan kalabalık görüntüler koronavirüs endişelerini arttırırken, yeni önlemler alınmazsa kışın büyük sıkıntı yaşanacağı belirtiliyor. Yapılan toplantılarda düğün, taziye, açılış, asker uğurlama gibi toplu faaliyetlere 15 Ekim’e kadar izin verilmemesi önerildi. İşte detaylar…

KONYA’DA VAKA SAYILARINDA ARTIŞ

Konya’da, koronavirüs vakalarındaki artışa rağmen vatandaşların maske ve sosyal mesafe kurallarına uymadığı görüldü.

Kentte, son günlerde koronavirüs vaka sayısında artış yaşandı. Son verilere göre, günde yaklaşık 250-300 kişiye koronavirüs tanısı konuyor. Buna rağmen kent merkezindeki en işlek noktalardan biri olan Zafer Meydanı’nda birçok kişinin maske takmadığı, maskesini çenesine kadar indirdiği ve sosyal mesafe kuralına uyumadığı görüldü. Maske takmayan bazı vatandaşlar ise çeşitli bahanelerle maske takmadıklarını belirtti.

KARANTİNAYA ALINDI

Konya’nın Seydişehir ilçesindeki Ortaören Mahallesi, 10 kişide Kovid-19’a rastlanılması üzerine İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantinaya alındı. Mahallede filyasyon ekibinin çalışmalara başladığı bildirildi.

PAZAR YERLERİ 2 HAFTA KAPALI

Konya’da en az vaka oranına sahip ilçeler arasında bulunan Hüyük ilçesinde, son günlerde vaka sayılarında artış gözlendi. Bunun üzerine ilçe merkezi ve dış mahallelerde kurulan halk pazarları iki hafta süreyle kapatıldı.