Eğitim

Koronavirüs testi pozitif çıkan öğrenciler derse girdi! Tüm sınıf karantinaya alındı!

Yüz yüze eğitim başlamasının ardında karantina haberleri artmaya başladı. Bu kez , Mersin’deki bir ilköğretim okulunda, Koronavirüs'e yakalanan öğrencilerin derse girmesi nedeniyle öğretmen dahil tüm sınıf karantinaya alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 21 Eylül itibariyle yüz yüze eğitime geçmesiyle beraber okullarda karantina haberleri artarak gelmeye başladı. Bu kez Mersin’in Akdeniz ilçesinde koronavirüse yakalanan öğrenciler derse girince öğretmen dahil tüm sınıf karantinaya alındı.

“UZAKTAN EĞİTİM EKSİKLİĞİ…”

Konuya ilişkin açıklama yapan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Biliyorsunuz uzaktan eğitimde eksiklikler devam ediyor. İnternet erişiminde tutun, çocuk işçiliğine kadar, yine okula gitmediği için erken yaşta evlendirilen kız çocuklarımızdan tutun tarım emekçilerinin çocuklarını kadar eğitimde eşitsizlik uzaktan eğitim sürecinde gittikçe büyüdü” dedi.

“KORONAVİRÜS TESTİ POZİTİFTİ”

Yüz yüze eğitim için hala büyük eksiklerin olduğunu aktaran Sümbül, “Yüz yüze eğitim de her şey tamam denmesine rağmen büyük eksiklikler yaşandı. İşte dün Hürriyet İlköğretim Okulu’nda bir sınıfta birkaç öğrencinin pozitif olması ve okula gelmesiyle tüm sınıf ve öğretmen arkadaşımız karantinaya alındı” ifadelerini kullandı.

“BUNA BENZER YÜZLERCE ÖRNEK VAR”

MEB’in bu açıklamalara kızdığını aktaran Sümbül, “Buna benzer Türkiye’de yüzlerce örnek var. Bizim bunu açıklamamız MEB’in zoruna gidiyor. Böyle bir yaklaşım olamaz, tam tersi bu sorumluluğu onların yerine getirmesi gerekiyor. Bu süreç eğitimin tüm taraflarıyla birlikte yönetilmesi gerekiyor” diye konuştu.