GündemSağlık

Koronavirüs tedavisinde yeni ödeme dönemi!

Koronavirüs tedavisi sürecinde özel hastanelerde yeni bir ödeme modeli geliştirildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) son dönemde artan koronavirüs vakaları nedeniyle yeni tedbirler almaya devam ediyor. Bu bağlamda özel hastanelerde tedavi edilen koronavirüs hastaları için yeni bir ödeme yöntemi geliştirildi. Yönteme göre özel hastaneler, PCR testi sonucu pozitif çıkan hastayı tedavi ederse, devletten salgın tedavisi ücreti alabilecek.

Sosyal Güvelik Kurumu tarafından koronavirüs salgınının ilk dalgasında özel hastaneler için bir ödeme planı çıkarılmıştı. Ancak vaka sayılarında azalma yaşanınca özel hastaneler için ayrılan ödenek de kesildi. SGK, son dönemde koronavirüs vakalarında yaşanan artış sebebiyle bir duyuru yayınlayarak, özel hastaneler için ayrı bir ödeme modeli çıkardı. İlk ödenekten farklı olarak bu kez, tomografi sonucuna göre pozitif olduğu tahmin edilen koronavirüs vakaları için ödenek ayrılmayacak. Özel hastaneler sadece, PCR testi pozitif çıkan hastaları tedavi ederek ödenek alabilecek.

PCR ANCAK HASTALARIN YÜZDE 60’INA DOĞRU TEŞHIS KOYUYOR

Konu ile ilgili olarak Hürriyet’e açıklama yapan Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Reşat Bahat; “Ödemeler durdurulduktan sonra standart hasta ödemelerine dönüldü. Yani SGK diğer hastalara ödediği kadar parayı özel hastanelere ödemeye başladı. Özel hastaneler, hastalardan daha çok para talep etmek durumunda kaldı ve hastalar daha çok kamuya yöneldiler. Devlet hastanelerinde bir yoğunluk oluşacağından endişe edilmiş olmalı ki koronavirüs için ödemeler yeniden güncelendi. Ancak bugünkü ödeme modelinde PCR pozitifliği baz alındı. Daha önce klinik ve tomografiyle de tedaviye başlanabiliyordu. Koronavirüs yoğun bakım hastalarına da benzer ödeme yapılıyordu. Ancak burada asıl problem şu, PCR ancak hastaların yüzde 60’ına doğru teşhis koyuyor. PCR’ı negatif ama akciğeri tutulmuş hasta sayısı oldukça fazla. Yine de SGK’nın bu ödemeleri tekrar getirmiş olmasından dolayı memnunuz. Bu özel sektörün işin içine daha gönüllü katılmasına katkı sağlayabilir, vatandaş memnuniyeti de artar” ifadelerini kullandı.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler